Nowa posłanka Magdalena Łośko (Platforma Obywatelska) przygotowała kilka interpelacji do Ministra Zdrowia. W jednej z nich pyta o dostęp pacjentów do nowoczesnych terapii lekowych. Część pytań jest istotnych z punktu widzenia pacjentów z mukowiscydozą, którzy mają ograniczony dostęp do leków przyczynowych. Polska nie refunduje żadnego leku przyczynowego w mukowiscydozie, a jest to najczęstsza choroba rzadka w Polsce, na którą cierpi ponad 2,5 tysiąca osób.
- Czy w ocenie Pana Ministra leczenie w Polsce chorób przewlekłych. w tym onkologicznych, jest na takim samym poziomie jak w krajach Unii Europejskiej?
- Czy Polacy mają porównywalny dostęp do leków i terapii jak pacjenci (przykładowo) we Francji, Niemczech?
- Jaki procent budżetu NFZ na świadczenia stanowią wydatki na leki?
- Czy jest prawdą to, że wskaźnik ten sukcesywnie spada? Ile wynosił on w kolejnych latach – 2015, 2016, 2017, 2018, 2019?
- Jaki procent budżetu NFZ na świadczenia będą – zgodnie z założeniami resortu zdrowia – stanowić wydatki na leki w 2020 r.?
- Czy dostępność Polaków do innowacyjnych terapii jest w ocenie Ministerstwa Zdrowia odpowiednia, czy zbyt mała?
- Jaki procent leków stosowanych w Polsce to molekuły nowoczesne?
- Czy Ministerstwo dysponuje informacją porównawczą – jaki procent leków stosowanych w krajach unijnych, np. w Niemczech to molekuły nowoczesne? Proszę o przytoczenie danych porównawczych.
- Czy środki przeznaczane na refundacje leków są wystarczające dla zaspokojenia potrzeb zdrowotnych wszystkich pacjentów?