Niedzielski: odtwarzamy bazę izolatoriów; plan na najbliższy czas to dojście do 10 tys. łóżek

0

Chcemy rozbudować podstawową opiekę nad pacjentem covidowym, jednym z tego elementów są izolatoria; odtwarzamy ich bazę – powiedział we wtorek szef resortu zdrowia Adam Niedzielski. Jak zaznaczył, “plan na najbliższy czas” to dojście do tego, by było w nich 10 tys. łóżek.

Minister zdrowia na konferencji prasowej podkreślał, że każdy miesiąc walki z pandemią miał odmienne największe wyzwania. Jak mówił, we wrześniu było to rozróżnienie pacjenta z koronarwirusem od tego z grypą lub inną infekcją, a w październiku okazała się nim eskalacja zachorowań i rozbudowa szpitalnej infrastruktury.

W listopadzie – stwierdził – ta rozbudowa “dochodzi powoli do swoich granic” i trzeba zastanowić się nad innymi metodami ochrony systemu zdrowia.

“I tutaj naszą propozycją sformułowaną w strategii jest sformułowanie modelu piramidy prowadzenia pacjenta covidowego, który składa się z dwóch poziomów: szpitalnego (…) a teraz chcemy rozbudować fundament tej piramidy, czyli podstawową opiekę nad pacjentem covidowym” – powiedział minister zdrowia.

Zaznaczył, że jednym z jej elementów są izolatoria. “My odtwarzamy bazę izolatoriów, którą mieliśmy na początku pandemii, bo w sezonie wiosenno-letnim doszliśmy do takiego poziomu 6 tys. łóżek w izolatoriach, co my już odtworzyliśmy, a w tej chwili plan na najbliższy czas (…) to jest dojście do 10 tys. łóżek w izolatoriach” – powiedział.

Niedzielski dodał, że “te łóżka są po to, by zwiększyć możliwości wypisywania pacjentów ze szpitali covidowych, które zapewniają najbardziej intensywną opiekę dla pacjenta, który jest w stanie najcięższym”. (PAP)

autorzy: Wiktoria Nicałek, Rafał Białkowski

wni/ rbk/ mok/

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.