Niemcy: rozpoczyna się bezpłatne rozdawanie maseczek osobom z grup ryzyka

0
Na mocy rozporządzenia federalnego ministerstwa zdrowia we wtorek rozpocznie się w Niemczech bezpłatne rozdawanie maseczek o standardzie FFP2 osobom z grup szczególnie zagrożonych koronawirusem, co ma objąć około 27 mln obywateli – poinformowała w poniedziałek agencja dpa.

Akcja ta będzie realizowana stopniowo i potrwa do 6 stycznia. Federalne Zjednoczenie Niemieckich Związków Aptekarskich (ABDA) liczy się z “wielkim naporem klientów” na apteki i ostrzega przed długimi kolejkami. W związku z tym apeluje do osób uprawnionych do otrzymania maseczek, by nie wyruszały po nie już pierwszego dnia – zaznacza dpa.

Od wtorku ludzie w wieku ponad 60 lat oraz osoby cierpiące na choroby przewlekłe – jak nowotwory, niewydolność krążenia, mukowiscydoza, niewydolność nerek czy cukrzyca – mogą odbierać gratis po trzy maseczki. Według resortu zdrowia, wystarczy do tego okazanie dowodu osobistego lub “wiarygodne zaprezentowanie przynależności do jednej z grup ryzyka”. Dozwolone jest zlecenie odbioru upoważnionemu pełnomocnikowi.

Od 1 stycznia temu samemu kręgowi beneficjentów przysługiwać będzie kolejnych 12 maseczek, tym razem jednak za umiarkowana opłatą. Wyniesie ona 2 euro za każde 6 maseczek, a dowodem jej uiszczenia będzie kupon z kasy chorych.

Cała akcja kosztować będzie budżet Niemiec około 2,5 mld euro.

“Maseczka FFP2 od niczego nie zwalnia. Należy nadal stosować się do wszystkich zaleceń dotyczących ochrony przed zakażeniem. Obejmuje to mycie rąk, utrzymywanie dystansu, wietrzenie i korzystanie z ostrzegawczej aplikacji koronawirusowej” – podkreślił prezes ABDA Friedemann Schmidt. (PAP)

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.