NFZ uruchomia 8 mln zł z rezerwy ogólnej na realizację zadań w związku z epidemią

0

Narodowy Fundusz Zdrowia uruchamia 8 mln zł z rezerwy ogólnej na finansowanie zadań związanych z wprowadzeniem w Polsce stanu epidemii. Chodzi m.in. o rozszerzenie zakresu działania całodobowej infolinii dla pacjentów czy uruchomienie telefonicznego wsparcia psychologicznego – wynika z opublikowanego w piątek zarządzenia prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.

Jak zaznaczono w uzasadnieniu, środki z rezerwy ogólnej w wysokości 8 039 tys. zł w planie finansowym NFZ na rok 2020 „wynikają z konieczności realizacji zadań będących konsekwencją wprowadzenia w Polsce stanu epidemii (koronawirus SARS-CoV-2 wywołujący chorobę COVID-19)”.

NFZ planuje przeznaczyć blisko 3,9 mln zł z rezerwy na zwiększenie wartości umowy w związku ze wzrostem liczby obsługiwanych połączeń Telefonicznej Infolinii Pacjenta.

Kolejne 3,8 mln zł to kwota wyasygnowana na uruchomienie Telefonicznej Pomocy Psychologicznej dla pacjentów potrzebujących porady psychologiczno-psychiatrycznej w związku z utrudnionym dostępem do świadczeń w związku z trwającą epidemią.

Natomiast udostępnienie bezpłatnej infolinii udzielającej informacji lekarzom POZ (800 090 600) to szacowany koszt 100 tys. zł, zaś 30 tys. zł to koszt infolinii dla osób dzwoniących z zagranicy (+48 22 125 66 00).

Ponadto NFZ planuje przeznaczyć około 127 tys. zł na działaniach dotyczące profilaktyki zdrowotnej i polityki informacyjnej – publikacje i nadawanie materiałów „w środkach masowego przekazu, jako niezbędnego elementu profilaktyki chorób i promocji zdrowia w okresie epidemii COVID-19”.

Dezynfekcja pomieszczeń Centrali NFZ wyniesie 92 tys. zł. (PAP)

autorka: Klaudia Torchała

tor/ krap/

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.