Mistrz rajdowy Kajetan Kajetanowicz wspiera chorujących na mukowiscydozę

0

Kajetan Kajetanowicz, polski kierowca rajdowy, trzykrotny rajdowy mistrz Europy, czterokrotny rajdowy mistrz Polski, trzykrotny zwycięzca Rajdu Polski wsparł dzisiaj akcję społeczną chorych na mukowiscydozę #MukoPrzyjaciel #MukoFriend.

Na Instagramie i Facebooku Fundacji Oddech Życia możemy zobaczyć zdjęcie Kajetana w ozdobionej malunkiem maseczce jednorazowej. Maseczka jest elementem akcji uświadamiającej społeczeństwo na temat ciężkiej, genetycznej choroby – mukowiscydozy.

“Przez zabawę i społeczne zaangażowanie chcemy budować powszechną akceptację wizerunku dzieci i młodzieży i dorosłych noszących jednorazowe maseczki oraz budować zrozumienie celowości i konieczności ich używania przez osoby chorujące na przewlekłe choroby takie jak mukowiscydoza czy pewne typy nowotworów zarówno przy wizytach klinicznych jak i w sytuacjach codziennych, przestrzeni publicznej przede wszystkim szkolnej (np. w czasie obniżonej odporności, po antybiotykoterapii, chemii, przeszczepach, w okresie zwiększonych infekcji, etc.).” – informują organizatorzy akcji.

Już sama mukowiscydoza jest dużym obciążeniem, warto więc dbać o każdy szczegół, który pomoże dzieciom i młodzieży poczuć się lepiej w sytuacji, w jakiej się znalazły.

“Chcemy sprawić, aby poczuły one zrozumienie i akceptację ze strony otoczenia. Dlatego tak ważna jest edukacja wszystkich grup docelowych”.

Małe dzieci mają problem z zakładaniem i noszeniem maseczek nawet w szpitalach. Nieświadomość konsekwencji, wynikająca z braku możliwości uświadomienia i zrozumienia związków przyczynowo-skutkowych w tym wieku sprawia, że dzieciom brak jakiejkolwiek motywacji do zakładania masek. Rodzice w wielu przypadkach muszą walczyć z dzieckiem o tę podstawową dla nich ochronę.

W okresie dorastania wygląd ma dla nastolatka szczególnie ważne znaczenie i o ile w szpitalach, klinikach zwykle poddają się panującym tam regułom, o tyle poza np. w szkole czy innych miejscach publicznych, w których przebywanie szczególnie naraża je na infekcje i powikłania, sytuacja jest znacznie trudniejsza.

Stąd pomysł na akcję i działania w social media.

Ambasadorką akcji społecznej i konkursu “Mój przyjaciel w masce #MukoPrzyjaciel #MukoFriend” jest również polska aktorka teatralna i filmowa Monika Kwiatkowska.

Pomysłodawczyniami akcji są Ewelina Neska oraz Katarzyna Więcławska-Pająk, a za przeprowadzenie akcji odpowiada krakowska Fundacja Oddech Życia – pomagająca chorym na mukowiscydozę.

Więcej o akcji na stronie: https://mukoprzyjaciel.pl/

Fot. Instagram/Facebook (oficjalne konto Fundacji Oddech Życia)

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.