Burkholderia gladioli od chorych z mukowiscydozą, szansą na nowy antybiotyk

0

Burkholderia gladioli to gatunek Gram-ujemnych bakterii, które wywołują choroby u ludzi, zwierząt i roślin. Bakteria ta u ludzi jest patogenem oportunistycznym, związanym z zakażeniami szpitalnymi. Jest poważnym czynnikiem chorobotwórczym u pacjentów z mukowiscydozą, powodującym ciężkie, trudne do leczenia zakażenia płuc. Dla osób po przeszczepie płuc, infekcja bakteriami Burkholderia gladioli  może być śmiertelna.

Jak większość bakterii chorobotwórczych, również Burkholderia g. nie lubi towarzystwa i konkurencji, wytwarzając szkodliwe dla innych drobnoustrojów antybiotyki.

Profesor Gregory Challis z Uniwersytetu w Warwick z profesorem Eshwarem Mahenthiralingam z Uniwersytetu w Cardiff postanowili określić, czy Burkholderia może wytworzyć antybiotyki o nowym spektrum działania. W pracach wzięli udział też: profesor Julian Parkhill (Wellcome Trust Sanger Institute, Cambridge w Wielkiej Brytanii) oraz profesor Stewart Cole (Global Health Institute, Ecole Polytechnique Federale de Lausanne, Lozanna, Szwajcaria), którzy pomagali w sekwencjonowaniu DNA bakterii.

Do testów użyto bakterii wyizolowanych od chorych na mukowiscydozę. Jeden szczególny gatunek Burkholderia gladioli wytwarzał zupełnie nowy, nieznany wcześniej antybiotyk, nazwany giadoliną (od nazwy bakterii “giadoli”). W warunkach laboratoryjnych giadolina była skuteczna w walce z pratkami gruźlicy, w tym z czterema szczepami lekoopornymi.

 

Nie wiadomo, czy giadolina będzie miała zastosowanie kliniczne. Jak przyznają sami naukowcy uczestniczący w projekcie, wyizolowana giadolina wymaga dalszych badań (skuteczności, bezpieczeństwa stosowania i możliwości  przemysłowej produkcji).

 

Źródło: Lijiang Song et al. Odkrycie i biosynteza gladioliny: Burkholderia gladioli Antybiotyk z obiecującą aktywnością przeciwko Mycobacterium tuberculosis, Journal of American Chemical Society (2017).

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.