Warren Alpert Foundation nagradza naukowców za pionierskie odkrycia w mukowiscydozie

0

Nagroda Fundacji Warrena Alperta w 2018 roku została przyznana pięciu naukowcom za odkrycia w dziedzinie genetyki, fizjologii, pulmonologii i farmakologii, które doprowadziły do ​​opracowania zmieniających życie, precyzyjnie ukierunkowanych metod leczenia wyniszczającej choroby wielonarządowej – mukowiscydozy (CF) .

Fundacja Warrena Alperta we współpracy z Harvard Medical School od lat wyróżnia naukowców, których praca przyczyniła się do lepszego zrozumienia, zapobiegania lub leczenia ludzkich chorób.

Tegoroczne pięć wyróżnień zostanie uznane na sympozjum 4 października w Harvard Medical School.

Mukowiscydoza dotyka około 75 tysięcy osób w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Europie i Australii (w Polsce ponad 2 tyś. osób). Średnia długość życia stale się poprawiała w ciągu ostatnich kilku dekad. Obecnie średni wiek przeżycia w Stanach Zjednoczonych i innych krajach rozwiniętych szacuje się na 40 lat, w porównaniu z zaledwie kilkoma miesiącami dla dzieci urodzonych z mukowiscydozą w latach pięćdziesiątych.

Dzięki odkryciom dokonanym przez pięciu laureatów, ten wzrostowy trend prawdopodobnie będzie kontynuowany, wraz z pojawieniem się nowych terapii, które naprawiają białko CFTR, powodujące chorobę.

Nagrodami Fundacji Warrena Alperta w 2018 roku zostali wyróżnieni:

  • Francis Collins, dyrektor, National Institutes of Health (Narodowe Instytuty Zdrowia w USA),
  • Paul Negulescu, starszy wiceprezes ds. badań w firmie Vertex Pharmaceuticals,
  • Bonnie Ramsey, profesor pediatrii, University of Washington School of Medicine; dyrektor w Centrum Badań Klinicznych i Translacyjnych, Seattle Children’s Research Institute
  • Lap-Chee Tsui, prezes i założyciel Akademii Nauk w Hongkongu,
  • Michael Welsh, profesor University of Iowa

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.