Drapieżne bakterie sprzymierzeńcami chorych na mukowiscydozę

0

Okazuje się, że nie wszystkie bakterie w przebiegu mukowiscydozy, obecne w płucach, są złe, niebezpieczne i prowadzą do pogorszenia stanu zdrowia. Udowodnili to naukowcy i lekarze ze Szpitala Uniwersyteckiego Ramón y Cajal w Madrycie. W trakcie ich badań naukowych okazało się, że u części chorych na mukowiscydozę, oprócz typowych dla tej choroby bakterii, odnajdywano też drapieżne bakterie.

Dzięki metodzie sekwencjonowania DNA udało się przeanalizować skład mikrobiomu układu oddechowego u 15 chorych na mukowiscydozę. W okresie 12 miesięcy przeanalizowano 56 próbek.

Łącznie zidentyfikowano 156 różnych gatunków i szczepów bakterii, w tym typowe dla mukowiscydozy bakterie „Pseudomonas aeruginosa” „Staphylococcus aureus”, „Burkholderia” i „Pandorea”.

W próbkach, co było zaskoczeniem dla naukowców, zidentyfikowano też gatunki drapieżnych bakterii. W 19 próbkach znaleziono dwa typy drapieżnych bakterii z rodzaju Bdellovibrio (z języka greckiego βδελλα, inaczej bdella oznacza pijawkę) oraz Vampirovibrio (w dosłownym tłumaczeniu wampirzy przecinkowiec).

Bdellovibrio to szybko poruszająca się bakteria, która przedostaje się do wnętrza komórek innych bakterii (np. chorobotwórczych) i dosłownie “zjada je od środka”. Większość bakterii nie ma szans z bakteriami Bdellovibrio, na tego typu atak nie mogą się uodpornić.

Vampirovibrio podobnie jak Bdellovibrio odżywiają się innymi bakteriami. W odróżnieniu od bakterii Bdellovibrio nie wnikają do środka, tylko wysysają zawartość ofiary (stąd wampirza nazwa).

Czy tego typu bakterie mogą mieć zastosowanie kliniczne u chorych na mukowiscydozę? Czy mogą zastąpić lub wspomóc antybiotykoterapię? Wcześniejsze badania naukowców z Uniwersytetu Nottingham oraz Imperial College w Londynie sugerują, że być może w przyszłości tak. W brytyjskich badaniach wykorzystywano ryby zakażone bakteriami Shigella flexneri (u człowieka wywołują chorobę, czerwonkę). Drapieżne bakterie skutecznie ograniczały rozwój Shigella flexneri. Podobne próby z powodzeniem prowadzono również na kurczakach zakażonych Salmonellą.

 

Więcej informacji: Szpital Uniwersytecki  Ramón y Cajal w Madrycie

Fot. http://microgen.ouhsc.edu/b_bacter/b_bacter_home.htm oraz Eikosi na lic. CC BY-SA 4.0

 

 

 

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.