Nowa technika obrazowania wewnątrznosowego pozwoli lekarzom badać drogi oddechowe pacjentów z mukowiscydozą

0

Artykuł opublikowany dzisiaj w Science Translational Medicine opisuje proste, mało inwazyjne nowe narzędzie μOCT do analizy jamy nosowej pacjentów z mukowiscydozą in vivo na poziomie komórkowym.

Nowa technika zapewnia obrazy w wysokiej rozdzielczości struktur zwanych rzęskami, które wyściełają jamę nosową, a także umożliwia badanie szczegółowych cech usuwania śluzu, które jest upośledzone u osób z mukowiscydozą.

Światłowodowy cewnik do obrazowania o średnicy około 2 milimetrów wykorzystuje optyczną tomografię koherencyjną o rozdzielczości około 1 mikrometra, umożliwiając badaczom zbadanie jamy nosowej pacjentów, nawet bez znieczulenia. Podczas lub bezpośrednio po zabiegach nie zaobserwowano obrzęku błony śluzowej ani obrażeń.

Wyniki sugerują, że donosowa mikrooptyczna tomografia koherencyjna może pomóc w monitorowaniu stanu choroby u osób z chorobami układu oddechowego. Naukowcy oczekują, że narzędzie będzie mieć wiele zastosowań, nie tylko u pacjentów z mukowiscydozą, ale również w diagnozowaniu i leczeniu dolegliwości układu oddechowego, takich jak pierwotna dyskineza rzęsek, zapalenie zatok przynosowych i przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP).

Artykuł dostępny jest pod adresem: https://stm.sciencemag.org/content/11/504/eaav3505.full

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.