Nowa klasa syntetycznych antybiotyków retinoidowych
Duży przełom w nauce. Naukowcy zidentyfikowali nową klasę antybiotyków, która może pomóc nam w walce z niebezpiecznymi patogenami, wywołującymi zakażenia szpitalne oraz poważne infekcje u chorych z obniżoną odpornością oraz u pacjentów z mukowiscydozą.
O odkryciu możemy przeczytać w opublikowanym dzisiaj w czasopiśmie Nature, artykule: „A new class of synthetic retinoid antibiotics effective against bacterial persisters”.
Badane przez naukowców retinoidy CD437 i CD1530 uważane były za bezużyteczne, ponieważ są niebezpieczne dla ludzkich komórek. Przełomem jest to, że naukowcom z uniwersytetów Brown i Harvard udało się zmodyfikować je tak, aby były bezpieczne dla człowieka. Retinoidy to organiczne związki chemiczne, pochodne witaminy A.
Nowe związki mogą być szczególnie skuteczne w leczeniu przewlekłych zakażeń szpitalnych, ponieważ naukowcy wykazali, że mają niespotykaną dotąd moc zabijania bakterii m.in. gronkowca złocistego opornego na metycylinę MRSA (methicyllin-resistant Staphylococcus aureus). Są bardzo skuteczne w eliminacji bakterii MRSA występujących w biofilmie, takim jaki tworzy się w płucach chorych na mukowiscydozę, czy na wszczepianych urządzeniach medycznych (rozrusznikach serca, implantach).
Nowe antybiotyki testowano już na żywych organizmach, na myszach. Naukowcy studzą jednak entuzjazm bo potrzebne są dalsze badania. Może minąć kolejnych kilka, kilkanaście lat za nim potencjalne antybiotyki trafią do aptek i szpitali.
Odkrycie skutecznej, nowej klasy antybiotyków to duży przełom w nauce po latach poszukiwań.