Niebezpieczny kaszel u dzieci. Przewlekły bakteryjny kaszel u dzieci może prowadzić do trwałych uszkodzeń płuc

Mokry kaszel trwający dłużej niż cztery tygodnie? Mamy wierzyć, że to nic niezwykłego u dzieci i nie ma powodów do niepokoju. Jednak dr Anne Schlegtendal, starszy lekarz w Uniwersyteckiej Klinice Pediatrycznej w Bochum (Niemcy), ma zupełnie inne zdanie. Dzieci cierpiące na przewlekłe bakteryjne zapalenie oskrzeli (PBB) wymagają odpowiedniego leczenia – podkreśla. „Jeśli nie otrzymają antybiotykoterapii trwającej co najmniej dwa tygodnie, może dojść do trwałych następstw płucnych. W najgorszym przypadku może dojść do nieodwracalnych, przewlekłych uszkodzeń płuc.”
Zespół z Bochum doszedł do tych wniosków, analizując dzieci, które były hospitalizowane z powodu przewlekłego bakteryjnego zapalenia oskrzeli we wczesnym dzieciństwie. Wyniki badania opublikowano 21 kwietnia 2025 r. w czasopiśmie „Pediatric Pulmonology”.
Zauważalne infekcje płuc wiele lat później
„Zidentyfikowaliśmy 200 dzieci, u których we wczesnym dzieciństwie rozpoznano PBB, i zaprosiliśmy 63 z nich na ponowne badania oraz testy czynności płuc w naszej klinice dziecięcej, od pięciu do czternastu lat po pierwotnym rozpoznaniu” – mówi dr Anne Schlegtendal. „Wśród nich były dzieci, które nadal cierpią na przewlekły kaszel.” Okazało się, że dotyczy to nie tylko dzieci, które nie były odpowiednio leczone – nawet pacjenci, którzy otrzymali antybiotyki, są zagrożeni trwałymi uszkodzeniami. „U wielu dzieci, które przeszły PBB we wczesnym dzieciństwie, obserwuje się późniejsze nieprawidłowości w czynności płuc” – ostrzega pulmonolog dziecięcy. „Niestety, PBB jest niedodiagnozowane, a w Niemczech wciąż brakuje wytycznych dotyczących jego leczenia. Nie zaleca się także regularnych badań kontrolnych u dzieci, które przeszły to schorzenie.”
Badacze chcą to zmienić. „Chcemy zwiększyć świadomość tej choroby, aby poprawić stan zdrowia dzieci i młodzieży.” Dlatego zespół z Bochum wykorzystał swój pomysł stworzenia cyfrowego narzędzia wspomagającego decyzje kliniczne w poradniach pediatrycznych do aplikacji o fundusze innowacyjne Federalnego Wspólnego Komitetu ds. poprawy opieki nad pacjentami objętymi ubezpieczeniem ustawowym. „Chcemy stworzyć system sygnalizacji cyfrowej, który pomoże wcześniej identyfikować i leczyć dzieci z przewlekłym kaszlem i czynnikami ryzyka późniejszych powikłań” – wyjaśnia dr Schlegtendal. „Czerwony sygnał oznaczałby: natychmiast jedź do szpitala.”
Źródło: Ruhr-University Bochum, Pediatric Pulmonology
DOI: 10.1002/ppul.71111