Naturalny snajper zabija bakterie Pseudomonas aeruginosa

1

Bakterie produkują różne, specyficzne białka, aby wyeliminować konkretnych konkurentów. Jedno z tych białek może zabić niebezpieczną bakterię, pałeczkę ropy błękitnej Pseudomonas aeruginosa. Genetycy z ośrodka badawczego KU Leuven w Belgii odkryli, w jaki sposób białko to rozpoczyna “atak” i doprowadza do śmierci bakterii. W przyszłości tego typu białka mogłyby posłużyć do stworzenia leków nowej generacji w terapii ciężkich zakażeń.

W walce z bakteriami odpornymi na antybiotyki naukowcy stale poszukują nowych metod i środków. Jedna obiecująca ścieżka badań obejmuje właśnie antybiotyki białkowe – bakteriocyny. Białka te produkowane są przez bakterie i są toksyczne tylko dla ich bezpośrednich wrogów, innych bakterii.

Przykładem takiej bakteriocyny jest LIpA – białko wysoce skuteczne w usuwaniu bakterii Pseudomonas aeruginosa. Ta szpitalna bakteria może zagrażać życiu pacjentów z poparzeniami, obniżoną odpornością, ale zwłaszcza chorym na mukowiscydozę. Zakażenia, które wywołuje, są często trudne do zwalczenia, ponieważ bakterie Pseudomonas są oporne na wiele obecnie stosowanych antybiotyków.

Antybiotyki białkowe mogą być w tym przypadku rozwiązaniem. Ale do niedawna nie było jasne, w jaki sposób białko LIpA zabija bakterię szpitalną Pseudomonas .

Zespół profesor René De Mot z KU Leuven pokazał, jak działa białko. “Białko LIpA ma specyficzny cel w zewnętrznej ścianie komórek bakterii”, wyjaśnia naukowiec, doktor Maarten Ghequire. “Ten cel to również białko: białko BamA, które bierze udział w utrzymywaniu ściany komórkowej bakterii, bez białka BamA bakterie nie mogą przetrwać, LlpA wiąże się z tym białkiem BamA”.

Bakteriocyny są skuteczne, a także bardzo specyficzne w swoim działaniu. “Są podobne do snajperów, podczas gdy tradycyjne antybiotyki są bardziej jak bomby kasetowe” – mówi Maarten Ghequire. “Tradycyjne antybiotyki są skuteczne przeciwko wielu bakteriom, ale zabijają również wiele nieszkodliwych organizmów, co może prowadzić do innych infekcji. W przeciwieństwie do standardowych antybiotyków, białka LIpA nie muszą nawet wchodzić do bakterii, rozpoznają cel, a następnie go sabotują z zewnątrz”.

“Zanim jednak będziemy mogli rozważyć zastosowanie tych antybiotyków u pacjentów, musimy dowiedzieć się więcej na temat dokładnego działania białka LIpA, co będzie częścią naszych dalszych badań.”

 

Dzięki uprzejmości: Dept of Microbial and Molecular Systems, KU Leuven

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

  1. Aleksander mówi

    wiadomo już coś czy takie leki powstają?

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.