Nanotechnologia w walce z patogenami w płucach chorego na mukowiscydozę

0

W najnowszym numerze czasopisma medycznego, naukowego Pharmaceuticals, możemy przeczytać wyniki badań jordańskich naukowców na temat nowej techniki dostarczania antybiotyków do płuc osób dotkniętych mukowiscydozą.

Mukowiscydoza to ciężka genetyczna, wielonarządowa choroba, w której dochodzi m.in. do licznych infekcji płuc. Przewlekłe stosowanie antybiotyków u chorych z mukowiscydozą (CF) prowadzi do rozwoju szczepów lekoopornych. Dodatkową przeszkodą w skutecznej terapii zakażeń w CF jest wytwarzanie biofilmu przez niektóre bakterie, np Pseudomonas aeruginosa (pałeczka ropy błękitnej) i Staphylococcus aureus (Gronkowiec złocisty) oraz grzyby np. Aspergillus fumigatus. Biofilm to wysoce zorganizowana, wielowarstwowa struktura, zbudowana z komórek jednego bądź wielu gatunków drobnoustrojów. Formowanie się matrycy biofilmu ma na celu ochronę mikroorganizmów (tworzących biofilm) przed degradacyjną działalnością czynników środowiskowych, w tym na działanie antybiotyków.

Naukowcy z Jordańskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii badali nową technikę dostarczania leku. Zastosowanie antybiotyku uwięzionego w biodegradowalnej, polimerowej otoczce (PLGA), według naukowców, zapewnia lepsze właściwości kliniczne i terapeutyczne oraz skuteczniejsze przenikanie antybiotyku przez bakteryjny biofilm.

Badania cytotoksyczności in vitro wykazały, że PLGA nie wykazuje wyraźnej toksyczności wobec zdrowych makrofagów płucnych i komórek oskrzeli.

Głównym wyzwaniem przy stosowaniu PLGA jest pokonanie grubej bariery mucyny i dotarcie do zainfekowanych komórek płuc. Z tego powodu do zmodyfikowania PLGA zastosowano dodatkowe polimery, w celu poprawy ich skuteczności, polepszenia ich osadzania i zatrzymywania w płucach. Żeby poprawić bioadhezyjny charakter (“przyczepność”) użyto w badaniach chitozanu.

Badania potwierdziły skuteczność zastosowanej metody dostarczania antybiotyku. Kontrolowane, stopniowe uwalnianie leku poprawiało ogólną skuteczność preparatu w porównaniu do działania antybiotyku bez takiej polimerowej otoczki. Na lepsze wyniki wpływała również zdolność powleczonych nanocząsteczek do dobrego przylegania do błony drobnoustrojów w porównaniu do niepowleczonych cząsteczek antybiotyku.

O zastosowaniu PLGA  pisaliśmy w tym tygodniu w kontekście badań nad innym preparatem: Aktywność przeciwdrobnoustrojowa ibuprofenu w mukowiscydozie.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.