Moda z mediów społecznościowych na zaklejanie ust na noc może stanowić poważne zagrożenie
Moda z TikToka pod lupą naukowców: zaklejanie ust a obturacyjny bezdech senny

Ocena 10 wcześniej opublikowanych badań sugeruje, że nowy trend polegający na zaklejaniu ust na noc w celu ograniczenia oddychania przez usta może przynosić znikome korzyści, a jednocześnie wiązać się z poważnym ryzykiem uduszenia. Wyniki przedstawiają dr Brian Rotenberg z Western University w Londonie (Ontario, Kanada) wraz ze współpracownikami na łamach czasopisma PLOS ONE (publikacja z 21 maja 2025 r.).
Oddychanie przez usta a zaburzenia oddychania w czasie snu
Gdy drogi nosowe są zablokowane, oddech przenosi się z nosa na usta. Taki sposób oddychania wiązany jest z zaburzeniami oddychania podczas snu — od chrapania po obturacyjny bezdech senny (OBS), czyli stan, w którym dochodzi do wielokrotnych zatrzymań i wznawiania oddychania w czasie snu. W ostatnich latach w mediach społecznościowych popularność zyskał trend polegający na zaklejaniu ust na noc taśmą klejącą jako forma „terapii” mającej zapobiegać oddychaniu przez usta.
Przegląd badań i brak jednoznacznych dowodów
Pomimo rosnącej popularności tej praktyki, jej bezpieczeństwo i skuteczność pozostawały niejasne. Aby wyjaśnić stan wiedzy, zespół Rotenberga ze St. Joseph’s Health Care London oraz London Health Sciences Centre Research Institute przeanalizował systematycznie istniejące badania. Przegląd objął 10 prac naukowych o różnej metodologii, które badały efekty zaklejania ust taśmą lub stosowania innych urządzeń (np. opasek podbródkowych), obejmujących łącznie 213 pacjentów.
Spośród 10 analizowanych badań, tylko dwa wykazały niewielką poprawę w tzw. wskaźniku AHI (apnea-hypopnea index) u pacjentów z łagodną postacią OBS. Pozostałe badania nie potwierdziły skuteczności zaklejania ust ani w redukcji oddychania przez usta, ani w leczeniu zaburzeń oddychania w czasie snu.
Ryzyko uduszenia i przeciwwskazania
Cztery badania wskazały na potencjalnie poważne ryzyko uduszenia w wyniku zaklejania ust u osób, u których oddychanie przez usta wynika z poważnych problemów z drożnością nosa. Może to dotyczyć osób z katarem siennym, przewlekłym nieżytem nosa, skrzywioną przegrodą nosową, chorobami zatok czy przerostem migdałków.
Wnioski i potrzeba dalszych badań
Na podstawie dostępnych danych autorzy uznali, że obecna wiedza nie uzasadnia stosowania zaklejania ust jako metody leczenia zaburzeń oddychania w czasie snu, w tym obturacyjnego bezdechu sennego. Podkreślają jednak konieczność dalszych badań ze względu na ograniczoną liczbę publikacji i niespójność metodologiczną dotychczasowych prac.
Autorzy dodają:
„Zaklejanie ust to współczesna praktyka, często promowana przez celebrytów, lecz nie zawsze mająca podstawy naukowe. U wielu osób może być nieodpowiednia, a w niektórych przypadkach stwarzać poważne zagrożenie dla zdrowia.”
Artykuł z publikacją naukową dostępny jest bezpłatnie pod adresem: https://plos.io/42LfIFY