CF HeadsUp, domowy test diagnostyczny dla pacjentów z mukowiscydozą

fot. UsAFE
0

Brytyjska firma Mologic Ltd ogłosiła rozpoczęcie “badań” klinicznych oceniających test diagnostyczny moczu, CF HeadsUp, w monitorowaniu zaostrzeń płuc u pacjentów z mukowiscydozą (CF). Test polega na regularnym pomiarze pięciu różnych biomarkerów w moczu i zastosowaniu wbudowanego algorytmu do konwersji danych na wynik “RAG” sygnalizacji świetlnej, wskazujący, czy pacjent jest stabilny, czy wymaga interwencji medycznej (z podobnym odczytem danych mamy do czynienia w testach ciążowych).

Badania z udziałem pacjentów posłużą do zidentyfikowania pięciu najważniejszych biomarkerów w moczu dorosłych pacjentów z mukowiscydozą, związanych z wystąpieniem zaostrzeń płucnych. Badania mają również potwierdzić skuteczność zastosowanie nowatorskiego testu POC (Point-of-Care) w celu samodzielnego monitorowania stanu zdrowia w mukowiscydozie.

Pacjenci będą rekrutowani z ośrodku CF – West Midlands Adult CF Center w Birmingham w Wielkiej Brytanii. Jako jedna z największych placówek medycznych leczących chorych z CF w Wielkiej Brytanii, obecnie zapewnia opiekę co najmniej 360 osobom dorosłym z CF.

Faza 1 badań wymaga od uczestników wykonania szeregu regularnych testów fizjologicznych, a także dostarczenia codziennej próbki moczu.. Analiza próbki potwierdzi, które z już zidentyfikowanych biomarkerów w moczu są kluczowymi pięcioma związanymi z wystąpieniem zaostrzeń płucnych w mukowiscydozie. W fazie 2 pacjenci zostaną poproszeni o wykonanie codziennego testu diagnostycznego, w celu potwierdzenia wyboru biomarkerów. Druga faza dostarczy też informacji o użyteczności systemu diagnostycznego.

Test polega na regularnym pomiarze pięciu różnych biomarkerów w moczu i zastosowaniu wbudowanego algorytmu do konwersji danych na wynik “RAG” sygnalizacji świetlnej, wskazujący, czy pacjent jest stabilny, czy wymaga interwencji medycznej.

Profesor Paul Davis, współzałożyciel i dyrektor Mologic komentuje dla prasy: „Naszym celem było opracowanie prostego, nieinwazyjnego badania, które pomaga pacjentom cierpiącym na przewlekłe choroby płuc, aby zrozumieć, monitorować i zarządzać stanem zdrowia w domu. Zidentyfikowaliśmy biomarkery w moczu, które odzwierciedlają krytyczne zmiany w płucach i są powiązane z początkiem zaostrzenia. Korzystając z technik leżących u podstaw standardowego testu ciążowego, urządzenie CF HeadsUp może mierzyć poziom tych biomarkerów… Czekamy teraz na testy kliniczne i współpracujemy z ośrodkiem CF w West Midlands, aby zebrać dowody i udoskonalić test dzięki opiniom pacjentów.”

 

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.