Wojskowi medycy z Polski zdobędą we Włoszech bezcenne doświadczenia

0

Lekarze, którzy wyjechali na misję do Włoch i tam pełnią swoją służbę będą wyposażeni w bezcenne doświadczenia związane z obserwacją rozprzestrzeniania się koronawirusa, z opieką medyczną nad osobami, które zachorowały – ocenił w piątek szef MON Mariusz Błaszczak.

Szef MON, pytany w Polskim Radiu o misję pełnioną we włoskiej Lombardii przez medyków z Wojskowego Instytutu Medycznego podkreślił, że w tych działaniach chodzi o zdobycie doświadczeń, które mogą być przydatne w Polsce. “Lekarze, którzy wyjechali do Włoch, którzy pełnią tam swoją służbę, będą wyposażeni w bezcenne doświadczenia związane z obserwacją rozprzestrzeniania się koronawirusa, z opieką medyczną nad osobami, które zachorowały” – zaznaczył. Zastrzegł jednak, że wojskowe instytucje przede wszystkim skoncentrowane są na prowadzeniu działań na terenie Polski.

Błaszczak poinformował, że w czwartek uruchomiony został system szkolenia żołnierzy, aby wojskowi medycy mogli w razie potrzeby zastępować lekarzy i pielęgniarzy cywilnej służby zdrowia. “Zdecydowałem, aby 300 medyków już teraz wsparło szpitale, żeby wsparło cywilną służbę zdrowia” – poinformował szef MON. Przypomniał, że wsparcia medykom i ich rodzinom udzielają m.in. żołnierze WOT.

W ocenie ministra, żołnierze najmłodszego rodzaju sił zbrojnych spełniają swoją rolę celująco, co jest dostrzegane przez Polaków. Błaszczak wskazał, że 83 proc. Polaków ufa żołnierzom Wojska Polskiego, a to – ocenił – jest najlepszym podsumowaniem prowadzonych przez armię działań. Podkreślił, że tylko w marcu żołnierze WP, w odpowiedzi na apel o uzupełnianie braków w zasobach krwi, oddali 1335 litrów tego cennego surowca.

WIM poinformował, że wojskowi medycy będą przebywać we Włoszech do 9 kwietnia. Celem misji jest wymiana doświadczeń dotyczących form i sposobów organizacji krajowego systemu ochrony zdrowia pod kątem skuteczności zarządzania walką z epidemią SARS-CoV-2. Misja jest realizowana przez WIM przy udziale Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej, a uczestniczy w niej 15 osób, w tym 7 lekarzy “intensywistów” oraz medyków innych profesji.

W czwartek szef MON poinformował, że żołnierze, także z wykształceniem medycznym i ratownicy medyczni przejdą szkolenie w celu opieki nad chorymi na COVID-19. “W ciągu najbliższych 2 tygodni kilkanaście tysięcy żołnierzy przejdzie przeszkolenie medyczne, tak aby być w gotowości do pomocy medykom w opiece nad pacjentami zarażonymi koronawirusem. Specjalistyczne szkolenia przejdą też żołnierze z wykształceniem medycznym oraz ratownicy medyczni” – napisał na Twitterze minister Błaszczak. (PAP)

autor: Monika Zdziera

mzd/ par/

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.