Włochy: maseczki po 0,50 euro w 50 tysiącach punktów sprzedaży

0
W 50 tysiącach punktów sprzedaży w całych Włoszech dostępne będą od poniedziałku maseczki ochronne po 0,50 euro – takie zapewnienie złożył nadzwyczajny rządowy komisarz do spraw kryzysu epidemicznego Domenico Arcuri.

Na każdy taki sklep przypada średnio 1200 mieszkańców – podkreślił w sobotę na konferencji prasowej. Arcuri zapowiedział, że od połowy maja liczba punktów sprzedaży wzrośnie do 100 tysięcy.

4 maja Włochy wchodzą w drugi etap walki z epidemią koronawirusa, w którym złagodzone zostaną niektóre restrykcje i odmrożona część gospodarki i biznesu. Obowiązywać będzie natomiast nakaz noszenia maseczek ochronnych w środkach komunikacji miejskiej, w pracy, sklepach i w wielu miejscach publicznych.

Od początku kryzysu w lutym w kraju wciąż brakuje maseczek. Gdy trafiają do aptek i sklepów, są natychmiast kupowane. Jednocześnie Gwardia Finansowa konfiskuje ogromne transporty maseczek z Chin bez certyfikatów bezpieczeństwa. Tylko w sobotę skonfiskowano w całym kraju około miliona sztuk.

Masowa krajowa produkcja maseczek ruszyła niedawno. Przed kryzysem wszystkie pochodziły z importu, gdyż nie produkowała ich żadna włoska firma.

Komisarz Arcuri podkreślił również, że gotowe są już wzory specjalnych maseczek dla dzieci z rysunkami bohaterów z popularnych kreskówek. Jak dodał, szybko trafią one na rynek.

Sprzedaż maseczek w cenie pół euro za sztukę to rezultat porozumienia podpisanego przez rząd z aptekami, sklepami z kosmetykami i produktami leczniczymi i federacją handlu. Prowadzone są też rozmowy z właścicielami sklepów z tytoniem, aby i tam sprzedawane były środki ochrony osobistej.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ ap/

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.