Rzecznik Praw Dziecka prosi o interwencję i wyjaśnienia w sprawie refundowanych leków immunosupresyjnych

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak
0

Rodzice dzieci oczekujących na przeszczep przeżywają trudne chwile, niektórzy – jak wynika z informacji docierających do Rzecznika Praw Dziecka – rozważają nawet wycofanie dziecka z listy oczekujących na przeszczepienie, a wszystko przez zmiany na liście leków refundowanych i spowodowany nimi drastyczny wzrost cen leków immunosupresyjnych dedykowanych pacjentom pediatrycznym po transplantacji.

Rzecznik Praw Dziecka w wystąpieniu do Ministra Zdrowia wskazał, że w dalszym ciągu otrzymuje niepokojące informacje dotyczące zmian na liście leków refundowanych, w szczególności dotyczy to leków immunosupresyjnych. Mianowicie od 1 lipca br. znacznemu podwyższeniu uległa dopłata pacjenta m.in. do leku Valcyte – nieposiadającego zamiennika w zawiesinie – dedykowanego pacjentom pediatrycznym (uprzednia dopłata: 3,20 zł, aktualna dopłata: 666,79 zł).

– Należy zauważyć, że forma podania może wpłynąć na potencjalne komplikacje dotyczące stosowania leku, a tym samym doprowadzić do obniżenia skuteczności terapii po transplantacji organu – zauważa Marek Michalak w swoim wystąpieniu do Konstantego Radziwiłła i apeluje do o podjęcie przez Ministra Zdrowia działań w celu zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego małoletnich biorców.

Pismo Rzecznika: http://brpd.gov.pl/sites/default/files/wyst_2017_07_04_mz.pdf

Źródło: Rzecznik Praw Dziecka, fot. Jolanta Lipka

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.