Premier: zasłanianie ust i nosa będzie też zalecane w zakładach pracy

0

Zasłanianie ust i nosa będzie też zalecane w wielu zakładach pracy – poinformował w czwartek premier Mateusz Morawiecki pytany o wprowadzenie od 16 kwietnia obowiązku zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej.

Premier był w czwartek pytany przez dziennikarzy o wprowadzenie obowiązku noszenia np. maseczek ochronnych, które pozwolą zasłonić usta i nos i tym samym ograniczyć rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa.

“W wielu zakładach pracy będzie to zalecane, zwłaszcza tam, gdzie poszczególne normy obowiązujące wskazują na to, że osoby mogą znajdować się w pewnej bliskości wobec siebie, która może powodować przenoszenie wirusa drogą kropelkową – wszędzie tam ten obowiązek będzie rozszerzany” – zapowiedział premier. Jak dodał z jego informacji wynika, że w wielu polskich przedsiębiorstwach zasada zasłaniania ust i nosa już jest wprowadzona.

Szef rządu podziękował przy tym wszystkim zakładom pracy, w tym szwalniom, które w ostatnich dwóch tygodniach – jak mówił – “mocno przestawiają swoją produkcję”, by można było uzyskać maseczki ochronne. “I na pewno ta produkcja będzie potrzebna, co najmniej w najbliższych kilku miesiącach, jeśli nie dłużej, bo czekamy na szczepionkę aż zostanie wynaleziona, ale nie wiemy, kiedy zostanie wynaleziona bądź na dobre skuteczne lekarstwo” – mówił szef rządu.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski odnosząc się do kwestii pozyskiwania maseczek ochronnych dodał, że istotą w tej sprawie jest zasłonięcia ust i nosa.

“To mogą być również różne środki, które sami przygotujemy. Ale też cały przemysł polski, który został przestawiony na rzecz szycia i produkcji tych maseczek, masek, chustek zasłaniających będzie również w tej chwili uwalniany do dystrybucji, będzie udostępniany do szeroko pojętego rynku” – podkreślił szef MZ. (PAP)

nno/ par/

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.