GIS: szybka ścieżka diagnostyczna na koronawirusa dla kadry medycznej

0
Definicja przypadku kwalifikującego do badań diagnostycznych w kierunku koronawirusa została rozszerzona o osoby niemające kontaktu z osobą zakażoną, a “manifestującą” objawy, to rozwiązanie dedykowane dla personelu medycznego – podkreśla Główny Inspektor Sanitarny.

Rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar powiedział PAP w poniedziałek, że na potrzeby nadzoru epidemiologicznego związanego z koronawirusem SARS-CoV-2 i wywoływaną przez niego chorobą COVID-19, rozszerzono definicje przypadku, który wskazuje na celowość wykonania badań.

Personel medyczny został uznany za grupę kluczową z punktu widzenia funkcjonowania państwa. Wobec nich wdrożono szybką ścieżkę diagnostyczną. Rozszerzono kryterium i badania są wskazane w przypadku m.in. lekarzy, pielęgniarek, ratowników, gdy mają rozwinięte objawy COVID-19 (gorączkę, kaszel, duszność), a niekoniecznie potwierdzony kontakt z zakażonym.

W sytuacji potwierdzonego kontaktu z zakażonym, procedury są dla medyków, takie jak dotąd. W przypadku personelu medycznego bez objawów, który miał kontakt z potwierdzonym przypadkiem – stosowana jest kwarantanna, a po upływie siedmiu dni pobrane zostaną wymazy, by wykonać badania.

“W zależności od wyniku oczywiście, pracownik będzie albo wracać do zajęć albo poddawać się leczeniu” – wskazał Bondar. Siódmy dzień – jak zaznaczył – jest istotny, aby wynik był wiarygodny. Chodzi o wykluczenie sytuacji, gdy wirus jeszcze się nie namnożył i test może dać wynik fałszywie ujemny.

Inspektorat sanitarny akcentuje, że szybka ścieżka jest szczególnie istotne w przypadku personelu medycznego i kadry medycznej, które są kluczowe dla walki z koronawirusem. (PAP)

autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/ krap/

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.