7. Światowa Konferencja Rozstrzeni Oskrzeli

0

W dniach 4-6 lipca 2024 roku w Dundee w Szkocji odbyła się 7. Światowa Konferencja Rozstrzeni Oskrzeli. Wydarzenie to, od swojego pierwszego zorganizowania w 2016 roku, przekształciło się z elitarnego spotkania w dużą międzynarodową konferencję, która w tym roku przyciągnęła ponad 700 uczestników z całego świata.

Historia i rozwój konferencji

Początkowo konferencja miała charakter kameralny, skierowany głównie do wąskiej grupy specjalistów. Z biegiem lat zainteresowanie tematem rozstrzeni oskrzeli rosło, co przyczyniło się do dynamicznego wzrostu liczby uczestników. Tegoroczna edycja, odbywająca się w Dundee, stała się platformą wymiany wiedzy i doświadczeń dla lekarzy, badaczy i klinicystów z różnych krajów.

Jednym z głównych celów konferencji jest promowanie nowych badań oraz wspieranie młodych naukowców. Inicjatywa Rising Star Researcher daje możliwość młodym badaczom na zaprezentowanie swoich prac szerokiej międzynarodowej publiczności, co stanowi dla nich ważny krok w rozwoju kariery naukowej.

Udział polskiej grupy badawczej

W tegorocznej konferencji, w sesji posterowej uczestniczyła polska grupa badaczy, w skład której wchodzili: Dr J. Miłkowska-Dymanowska, Prof. J. Szczegielniak, Prof. W. J. Piotrowski, Mgr M. Myszkiewicz, Mgr P. Katarzyńska, Dr K. Bogacz oraz Dr A. Kania. Grupa ta zaprezentowała poster omawiający wyniki badań dotyczące zastosowania terapii Simeox u chorych z rozstrzeniami oskrzeli.

Dr A. Kania miał również okazję wygłosić wykład podczas sesji poświęconej technikom oczyszczania dróg oddechowych, gdzie szczegółowo przedstawił tematykę terapii Simeox oraz jej efektywność w leczeniu rozstrzeni oskrzeli.

Postępy w leczeniu rozstrzeni oskrzeli

Ostatnie lata przyniosły znaczny postęp w wiedzy dotyczącej postępowania w rozstrzeniach oskrzeli. Nowe terapie, w tym leczenie biologiczne, stają się coraz bardziej obiecującą opcją w walce z tą przewlekłą chorobą. W Dundee przedstawiono wyniki badań nad nowymi lekami oraz innowacyjnymi technikami oczyszczania dróg oddechowych. Sesje naukowe obejmowały tematy takie jak rola precyzyjnej medycyny w diagnostyce i leczeniu rozstrzeni oskrzeli, nowe terapie oraz przypadki kliniczne, a także interakcje między stanem zapalnym a oczyszczaniem śluzowo-rzęskowym​.

Współpraca międzynarodowa i przyszłość badań

Jednym z najważniejszych aspektów konferencji była międzynarodowa współpraca. Organizatorzy podkreślali znaczenie współpracy między różnymi krajami oraz wymianę doświadczeń w celu poprawy jakości opieki nad pacjentami z rozstrzeniami oskrzeli. W tym kontekście, ważną rolę odegrały prezentacje dotyczące danych z rejestrów międzynarodowych oraz omówienie priorytetów badawczych na przyszłość

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.