Pandoraea pulmonicola – groźna bakteria zidentyfikowana u chorych na mukowiscydozę

0

W artykule opublikowanym 26 grudnia 2015 r. w BMC Infectious Diseases francuscy naukowcy opisują rozprzestrzenianie się wśród chorych na mukowiscydozę nieznanej dawniej bakterii Pandoraea pulmonicola (gatunek należący do rodzaju Pandoraea spp.).

Do rodziny Pandoraea spp. należą Gram-ujemne bakterie fermentacyjne pierwszy raz zidentyfikowane i opisane w 2000 roku. U ludzi Pandoraea spp. izoluje się głównie u pacjentów z mukowiscydozą. Bakterie kolonizują płuca chorej osoby co prowadzi do zaostrzeń płucnych, a w konsekwencji do spadku funkcji płuc, a nawet zaburzeń czynnościowych płuc.

Naukowcy podejrzewają, że bakteria rozprzestrzenia się za pośrednictwem transmisji krzyżowej drogą kropelkową, głównie z powodu nieprawidłowych działań prewencyjnych w ośrodkach opieki medycznej (nieprzestrzeganie zasad noszenia maseczek na twarzy, fartuchów ochronnych, braku segregacji chorych lub samowolnego spotykania się chorych w ośrodkach medycznych). Kolonie bakterii pozyskane od chorych w Centre Hospitalier Universitaire de Nice (Francja) okazały się być odporne na antybiotyki beta-laktamowe, cyprofloksacynę i kolistynę. U większości chorych dochodziło do jednoczesnej kolonizacji Pseudomonas aeruginosa, co utrudniało badania i nie pozwalało jednoznacznie określić roli P. pulmonicola w spadku czynności płuc.

Naukowcy podkreślają potrzebę działań prewencyjnych i dalszych badań w celu uniknięcia niekontrolowanego rozprzestrzeniania się P. pulmonicola wśród chorych na mukowiscydozę.

Więcej informacji w języku angielskim: bmcinfectdis.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12879-015-1327-8

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.