Nowa strategia stosowania leków wziewnych u dzieci z łagodną astmą

0

Nowe badanie z Washington University School of Medicine w St. Louis potwierdza dowody na to, że dzieci z łagodną astmą mogą skutecznie radzić sobie z chorobą, używając dwóch inhalatorów – jednego sterydowego, a drugiego rozszerzającego oskrzela – w przypadku wystąpienia objawów. Jest to sprzeczne z tradycyjną metodą codziennego stosowania sterydów, niezależnie od objawów, oraz ze środkiem rozszerzającym oskrzela w przypadku wystąpienia objawów – duszności. Według badaczy, stosowanie obu inhalatorów w razie potrzeby jest równie skuteczne w łagodnej astmie, jak tradycyjny protokół stosowania tych leków.

Inhalator sterydowy obniża stan zapalny, a lek rozszerzający oskrzela – znany również jako inhalator ratunkowy – rozluźnia drogi oddechowe podczas ataku astmy, aby szybko ułatwić oddychanie.

Wyniki badań zostały opublikowane w Journal of Allergy and Clinical Immunology: In Practice.

Badanie zostało przeprowadzone przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w całym regionie St. Louis, co sugeruje, że strategia ma szerokie zastosowanie w podstawowej opiece zdrowotnej, a nie tylko jest skuteczna, gdy jest wdrażana przez badaczy w jednym akademickim centrum medycznym.

Wcześniejsze badania kliniczne przeprowadzone w ściśle kontrolowanych ośrodkach akademickich sugerowały, że zastosowanie jedynie potrzebnych leków działało tak samo dobrze, jak tradycyjna strategia codziennych zaplanowanych zabiegów sterydowych. Ale jak dobrze strategia ta może zostać przeniesiona do indywidualnych praktyk medycznych w społeczności, było pytaniem otwartym.

Badaniem objęto 206 afroamerykańskich dzieci w wieku od 6 do 17 lat z łagodną astmą, odpowiednio kontrolowanych za pomocą leków steroidowych. Uczestnicy widzieli swoich pediatrów w 12 placówkach podstawowej opieki zdrowotnej w całym St. Louis. Pacjenci zostali losowo przydzieleni do jednej z dwóch grup. Każdemu uczestnikowi w jednej grupie doradzono, aby w razie potrzeby przyjmował dawkę z inhalatora zawierającego steryd beklometazon wraz z ratującym lekiem rozszerzającym oskrzela albuterolem. Objawy, które miały skłonić do zażywania leków to: duszność, ucisk w klatce piersiowej, kaszel, świszczący oddech i trudności w wykonywaniu czynności fizycznych.

Każdemu uczestnikowi z drugiej grupy zalecono codzienne przyjmowanie konkretnej dawki wziewnej beklometazonu, niezależnie od objawów, oraz leku rozszerzającego oskrzela w razie potrzeby w odpowiedzi na objawy, zgodnie ze standardową rekomendacją w USA.

Pod koniec rocznego badania naukowcy nie stwierdzili żadnych różnic między grupami w badaniach dotyczących kontroli astmy u pacjentów, a także różnic w testach oddechowych mierzących czynność płuc. Nie było również różnic w liczbie uczestników, którzy szukali dodatkowej opieki medycznej – takiej jak wizyty w przychodni lub na pogotowiu – w przypadku ataków astmy.

Jak można się spodziewać, grupa przyjmująca codziennie beklometazon, wziewny kortykosteroid, zużywała więcej leków na miesiąc niż w grupie opartej jedynie na działaniu na objawy. Średnio dzieci w grupie codziennego stosowania zużywały 1961 mikrogramów miesięcznie, podczas gdy grupa “z objawami” stosowała 526 mikrogramów miesięcznie, co zmniejszyło ilość tego leku o prawie trzy czwarte. Według badaczy pożądana jest zmniejszona ilość, ponieważ sterydy mają działania niepożądane, które obejmują m.in. zahamowanie wzrostu.

Artykuł nie jest poradą lekarską. Jeżeli jesteś pacjentem, nie zmieniaj sposobu podawania leków bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem!

Więcej na www.jaci-inpractice.org

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.