Leżenie boczne podczas nebulizacji może poprawić depozycję leków w górnych partiach płuc

0

W najnowszym numerze czasopisma naukowego BMC Pulmonary Medicine przedstawiono wyniki badań skuteczności nebulizacji z uwzględnieniem pozycji podczas przyjmowania aerozolu (leku).

Badania przeprowadzono na grupie 39 dorosłych: 13 zdrowych, 13 z łagodną chorobą płuc w mukowiscydozie (FEV 1 > 80%) i 13 z bardziej zaawansowaną chorobą płuc w mukowiscydozie (FEV 1 <80%). Dorośli z mukowiscydozą byli rekrutowani z kliniki CF w Royal Prince Alfred Hospital (Sydney, Australia). Grupę zdrowych dorosłych z FEV1 powyżej 80% rekrutowano spośród personelu szpitala.

Uczestnicy badania zostali losowo przydzieleni do nebulizacji w jednej z dwóch pozycji: albo wyprostowanej pozycji siedzącej przez 20-minutowy okres nebulizacji oraz na przemian leżenia na prawym i lewym boku ciała ze zmianą pozycji z boku na bok co dwie minuty, również przez 20-minutowy okres nebulizacji.

Podczas siedzenia w trakcie nebulizacji gęstość osadzania aerozolu (depozycji leku) była znacznie mniejsza w obszarach wierzchołkowych (górnych) niż w pozostałej części płuc u wszystkich uczestników.

Leżenie boczne znacznie poprawiało odkładanie wierzchołkowe u zdrowych dorosłych i u pacjentów z mniej zaawansowaną chorobą płuc w mukowiscydozie. Gęstość depozycji wierzchołkowej leku była o 13% wyższa u “leżących” zdrowych ochotników i o 4% wyższa u “leżących” chorych na mukowiscydozę z mniej zaawansowaną chorobą płuc.

Sugeruje to, że strategia leżenia bocznego może być bardziej pomocna u dzieci z mukowiscydozą lub w chorobach układu oddechowego, w których czynność płuc jest dobrze zachowana.

Z wynikami można zapoznać się pod adresem: https://bmcpulmmed.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12890-019-0886-7

UWAGA! Nie zmieniaj sposobu nebulizacji po lekturze tego artykułu. Każdą zmianę lub propozycję zmiany sposobu nebulizacji skonsultuj pierwsze z lekarzem lub fizjoterapeutą prowadzącym pacjenta z mukowiscydozą.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.