Niebezpieczne bakterie w kawie i ekspresie do kawy?

0

Gdzie jest najwięcej potencjalnie niebezpiecznych bakterii, wirusów i grzybów? Większość zapytanych osób odpowie, że w łazience. W Polsce dbamy o czystość łazienek, zwłaszcza w domach osób chorych na mukowiscydozę. Tony detergentów, środków wybielających na bazie chloru czy kwasu fosforowego skutecznie ograniczają rozwój chorobotwórczych patogenów. Sporo „zarazków” czai się jednak w kuchni.

W maju 2015 amerykańska lokalna telewizja KDKA-TV opublikowała wyniki eksperymentu, testu ekspresów do kawy w Pittsburghu, Dallas i Chicago. W każdym przebadanym w laboratorium ekspresie były miliony bakterii. W ekspresie z Dallas zidentyfikowano między innymi bakterie E.coli, Staphylococcus (gronkowce), Streptococcus (paciorkowce) i Pseudomonas aeruginosa (pałeczki ropy błękitnej).

„Ekspres do kawy to wilgotne środowisko, w którym grzyby i bakterie rozmnażają się w dużych ilościach. Nasz organizm może sobie z nimi poradzić, ale w pewnym momencie ich ilość może wzrosnąć do niebezpiecznego poziomu i spowodować objawy chorobowe” – powiedział w wywiadzie dla FoxNews Kelly Reynolds, mikrobiolog z University of Arizona.

W listopadzie 2015 opublikowano w  raporcie „Scientific Repors” czasopisma „Nature” badania naukowców z Universitat de Valencia (Hiszpania) na temat bioróżnorodności populacji bakterii zasiedlających ekspresy do kawy (modele na kapsułki). We wszystkich przebadanych ekspresach wykryto podobne profile mikroorganizmów. Najczęściej występowały kolonie bakterii Enterococcus sp. i Pseudomonas sp.

W 2013 Donna Duberg, profesor nauk klinicznych laboratorium w Saint Louis University dla FoxNews przestrzegała przed patogenami w ekspresach do kawy. „Woda podgrzana w ekspresie, nawet w ciśnieniowym, ma za niską temperaturę aby zabić większość zarazków”. Woda musi osiągnąć temperaturę wrzenia i gotować się przynajmniej pełną minutę. Ekspres do kawy posiada wiele elementów sprzyjających rozwojowi niebezpiecznych patogenów: zbiornik na wodę (najczęstszym błędem jest wlewanie nieprzegotowanej kranówki), przewody doprowadzające wodę do podgrzewacza, młynek do kawy, zbiornik na fusy.

Posiadając w domu ekspres, powinniśmy raz w tygodniu rozebrać części i umyć z użyciem detergentu i ciepłej wody, a następnie wysuszyć i dopiero złożyć ponownie (na ściankach zasobnika wody tworzy się biofilm bakterii i innych organizmów, raczej nie chcemy akwarium w ekspresie). Trzeba pamiętać o wymianie wody w zasobniku (przegotowana).

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.