Razem od 1996 roku na rzecz nauki, medycyny i pomocy osobom potrzebującym

Oddech Życia
0

Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Celem obchodów jest uznanie pracy wolontariuszy na całym świecie za ich trud, czas i umiejętności na rzecz rozwoju gospodarczego i społecznego.

To dzięki bezinteresownej pomocy wolontariuszy niesiemy pomoc innym od ponad 21 lat.

W 1996 roku powstaje projekt portalu naukowego, biologicznego, medycznego. Nie mając własnego komputera, u kolegi w domu obecny redaktor naczelny Oddechu Życia, Mirosław Wójcik zakłada pierwszą stronę internetową „Przyrodnik”. Rok później dostaje od rodziców własny komputer z dostępem do internetu. Tak zaczyna się dynamiczny rozwój serwisu, który pod zmienioną nazwą „Biolog” w ciągu następnych lat staje się największym polskim portalem biologicznym w Polsce.

W ramach portalu powstaje redakcja składającą się z wolontariuszy: naukowców, lekarzy, studentów, licealistów. Wszyscy pracują pro bono. Głównym celem portalu jest edukacja przyszłych naukowców i lekarzy. Redakcja współpracuje z uczelniami wyższymi, placówkami naukowymi. Aktywnie uczestniczy w wydarzeniach naukowych w całej Polsce. Patronuje medialnie eventom naukowym, takim jak Festiwale Nauki w największych miastach. Portal patronuje również medialnie wydawnictwom naukowym, logo „Biologa” trafia między innymi na okładkę cenionej na świecie i w Polsce amerykańskiej „Biologii Villego” oraz podręcznika PWN „Biologia. Jedność i różnorodność”. Rozwija się w tym czasie współpraca z mediami lokalnymi i ogólnopolskimi.

W kolejnych latach powstaje gigantyczne jak na ówczesne czasy naukowe forum dyskusyjne – ponad 800 tysięcy postów, prawie 60 tysięcy tematów. Nikt nie pozostaje bez odpowiedzi, a pytać można o wszystko co związane z medycyną, biologią. Biolog nazywany jest jednym z pierwszych naukowych portali społecznościowych, na długo przed pojawieniem się Facebooka i Wikipedii. W latach największej świetności odsłony i wizyty liczone są w milionach miesięcznie. Biolog pojawia się w rankingach największych portali w Polsce (dane PBI, Genius).

W 2007 roku redakcja rejestruje dodatkowo tytuł prasowy, ogólnopolski dziennik „Biolog”. W tym czasie wielokrotnie pojawia się temat mukowiscydozy i w portalu „Biolog” i na forum dyskusyjnym, jako element szerszej działalności związanej z publicystyką popularnonaukową.

W 2015 powstaje projekt portalu Oddech Życia oraz sieci serwisów tematycznych poświęconych mukowiscydozie oraz innym chorobom rzadkim. Podobnie jak w przypadku “Biologa” całą redakcję stanowią wolontariusze.

W krótkim okresie czasu „Oddech Życia” staje się najaktywniejszą platformą społecznościową o mukowiscydozie. Pracujemy prawie 24h na dobę, informując o wszystkim co związane z CF. Wykorzystując najnowsze rozwiązania informatyczne, śledzimy blogosferę oraz social media (Facebook, Twitter, Instagram, Linked), internet i papierowe media oraz działania sejmu, senatu oraz firm farmaceutycznych. Opracowujemy w języku polskim materiały na temat najnowszych osiągnięć nauki, eksperymentalnych terapii i badań klinicznych z całego świata. Śledzimy losy chorych na CF. Bezinteresownie pomagamy w zbiórkach internetowych różnych organizacji charytatywnych. Informujemy o wydarzeniach kulturalnych, naukowych z wiązanych z CF. Co ważne, w ramach Oddechu Życia popularyzujemy wiedzę na temat polskich badań naukowych, polskich naukowców i lekarzy.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.