Posłanka Mirosława Nykiel pyta MZ o refundację leku przyczynowego w mukowiscydozie

Mirosława Nykiel fot. Wikipedia CC-BY-SA-4.0
0

Posłanka Mirosława Nykiel (Platforma Obywatelska) zwróciła się do Ministra Zdrowia z pytaniem o refundację leku przyczynowego Symkevi, mającego zastosowanie w terapii mukowiscydozy. W swojej interpelacji posłanka odwołała się do prowadzonej akcji zbierania podpisów pod petycją o refundację tego leku.

W Europie dostępne są trzy leki przyczynowe (w USA cztery), czyli takie, które wpływają na przyczynę mukowiscydozy – aktywność białka CFTR. Niestety obecne w sprzedaży leki przyczynowe są bardzo drogie i niedostępne dla polskich chorych (z przyczyn finansowych).

Stąd reakcja rodziców chorych dzieci na mukowiscydozę, dorosłych pacjentów, rodzin i przyjaciół, całego środowiska mukowiscydozy – petycja do Ministra Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia i producenta leku o refundację nowych leków. Powstały dwie petycje, o refundację leku Orkambi i leku/terapii Symkevi (ten drugi lek został dopuszczony do obrotu w Unii Europejskiej w ramach terapii łączonej z innym lekiem już w trakcie zbierania podpisów pod petycją o refundację Orkambi).

Petycja dostępna jest online tutaj: https://www.petycjeonline.com/refundacja_symkevi_w_polsce_-_leku_na_mukowiscydoz

Treść interpelacji:

Szanowny Panie Ministrze!

Trwa właśnie zbiórka podpisów pod petycją w sprawie refundacji terapii i leku na mukowiscydozę produkowanego przez Vertex Pharmaceuticals o nazwie Symkevi (terapia łączona z iwakaftorem).

Lek, o którym mowa jest lekiem nowszej generacji o szerszym spektrum działania, co daje szansę na zastosowanie w terapii chorym na mukowiscydozę, których jest w Polsce ponad 2 tys.

Panie Ministrze!

Czy ministerstwo planuje refundacje ww. leku?

Mirosława Nykiel

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.