Nowe obostrzenia: cała Polska strefą czerwoną, szkoły podstawowe w części w trybie zdalnym

0

Rozpoczyna się konferencja premiera, ministra zdrowia oraz minister rodziny. Wpis aktualizowany

Razem z premierem są minister zdrowia Adam Niedzielski, minister polityki społecznej Marlena Maląg i prof. Andrzej Horban.

Sytuacja jest niedobra i dynamiczna. Nastąpił kolejny przyrost zakażonych przy wysokiej liczbie testów. Liczba zgonów z COVID-19 jest wysoka i nasze działania muszą być bardzo zdecydowane – rozpoczyna konferencję premier RP.

Efekty dzisiaj wprowadzonych obostrzeń poznamy za 10 dni, jeśli nie poskutkują, należy się spodziewać dalszych ograniczeń.

Cała Polska od jutra stanie się czerwoną strefą.

– Szkoła podstawowa w klasach od 4 do 8 w trybie zdalnym – przekazał Morawiecki. – To potrzebne, żeby przerwać łańcuch transmisji.

W godzinach od 8 do 16 dzieci do 16 roku życia nie mogą spotykać się same, w grupach, muszą być pod opieką dorosłego – mówi premier.

Restauracje i puby nie będą mogły prowadzić działalności tak jak do tej pory. Mogą sprzedawać jedzenie tylko na wynos. Zakaz ma potrwać dwa tygodnie

Rząd ogranicza zgromadzenia publiczne do pięciu osób, z wyjątkiem celów zawodowych.

Prosimy seniorów powyżej 70 roku życia, którzy nie świadczą pracy, o nieprzemieszczanie się!

Uruchamiamy Korpus Wsparcia Seniorów. Korpus ma polegać na wsparciu osób starszych przez wolontariuszy, harcerzy i Wojska Obrony Terytorialnej.

Przed nami krytyczny tydzień. Przesądzi się, czy będziemy mieli do czynienia z eskalacją, czy ten wzrost zachorowań się zmieni. Spełniają się czarne scenariusze – mówi minister zdrowia Adam Niedzielski.

Służba zdrowia zachowuje zdolność operacyjną – dodaje Minister Zdrowia.

Jeśli ta sytuacja się utrzyma, to w przyszłym tygodniu będziemy narażeni na ryzyko testowania 20-25 tysięcy zachorowań. Taki scenariusz jest gorszy od czarnego – dodaje Minister Zdrowia.

Musimy zrobić wszystko, żeby spowolnić rozwój i przejść do trendu liniowego. Jeśli to nam się uda, efekt obostrzeń poznamy za dwa tygodnie, to przejdziemy do liniowego wzrostu w okolicach 15-18 tys. zakażeń w przyszłym tygodniu.

Serdecznie pozdrawiam ruchy antyszczepionkowe. Jeśli chcą zobaczyć państwo świat bez szczepionek, to proszę obserwować, tak właśnie wygląda. Zdążymy lub nie, pozostają nam farmakologiczne interwencje – mówi prof. Andrzej Horban.

To co wprowadzamy to nie są restrykcje, to są środki zwalczające epidemię, chroniące życie ludzkie – przekonuje.

Bardzo prosilibyśmy, żeby we własnym interesie wszyscy się do tych prostych metod zastosowali, przynajmniej przez okres kilku tygodni. Sukces zależy od nas wszystkich – zakończył prof. Horban.

Rząd uruchamia infolinię dla seniorów: 22 505 11 11. Mogą oni zadzwonić z prośbą o pomoc, dostarczenie niezbędnych produktów.

Na stronie wspieramseniora.pl można zgłosić się, by służyć wsparciem osobom najstarszym.

Zaproponujemy w najbliższych dniach, a nawet godzinach program wsparcia dla branż dotkniętych obostrzeniami – premier Morawiecki.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.