MZ: Narodowy Plan dla chorób rzadkich zostanie przyjęty do końca roku

0

28 lutego 2018 r. po raz ósmy w Polsce obchodzony jest Dzień Chorób Rzadkich. W tym roku pacjenci usłyszeli kolejną deklarację stworzenia Narodowego Planu dla chorób rzadkich. Dokument ma zostać przyjęty do końca roku. Ministerstwo Zdrowia zadeklarowało też stworzenie ustawy o chorobach rzadkich, która ma nadać formalny charakter opracowaniu zmian na rzecz niemal 3 milionów polskich pacjentów.

Choć choroby rzadkie dotykają w Polsce podobną grupę chorych, jak np. znana i skutecznie leczona cukrzyca, dla tych pierwszych wciąż brakuje podstawowej pomocy. Od dekady chorzy nie mogą doczekać się właściwych rozwiązań w zakresie dostępu do leków, dedykowanych ośrodków referencyjnych, specjalistów i szybszej diagnostyki.

Podczas oficjalnej konferencji z okazji Dnia Chorób Rzadkich (28 lutego 2018 r.) Mirosław Zieliński, prezes Krajowego Forum na rzecz terapii chorób rzadkich ogłosił deklaracje Ministra Zdrowia, wobec Narodowego Planu dla chorób rzadkich – Podczas tegorocznego spotkania w ramach „Dialogu dla zdrowia” z Ministrem Zdrowia Łukaszem Szumowskim otrzymaliśmy bardzo ważne deklaracje. Pierwsza to wprowadzenie Narodowego Planu dla chorób rzadkich do końca 2018 r. Druga to powołanie Zespołu ds. chorób rzadkich.
– Minister Łukasz Szumowski podtrzymuje deklaracje dotyczące prac nad Narodowym Planem dla chorób Rzadkich. Opracowane do tej pory dokumenty zostały przekazane do odpowiednich departamentów.

Rozpoczynamy też prace międzyresortowe w tym zakresie. Chcemy się skupić na zmianach dotyczących diagnostyki, polityki refundacyjnej. Duży nacisk zostanie położony także na wsparcie socjalne – mówił podczas konferencji Wiceminister Marek Tombarkiewicz.

Ważną kwestią, zdaniem Wiceministra, jest także opracowanie ustawy o chorobach rzadkich, na wzór ustawy o ochronie życia. Jak podkreślił Wiceminister, ustawa ma pokazać powagę sytuacji związanej z chorobami rzadkimi i ułatwić wprowadzenie potrzebnych rozwiązań.

Wspólne prace nad planem

– Obecnie w sprawie chorób rzadkich bardzo potrzebne są konsensus i współpraca między Ministerstwem Zdrowia, ekspertami, lekarzami i organizacjami reprezentującymi pacjentów. To pozwoli nam na wypracowanie potrzebnych rozwiązań – zaznaczał na konferencji z okazji Dnia Chorób Rzadkich Mirosław Zieliński, prezes Krajowego Forum na rzecz terapii chorób rzadkich.
W grudniu 2017 roku Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji społecznych i resortowych roboczy dokument – projekt Narodowego Planu dla Chorób Rzadkich (plan operacyjny na lata 2017-2019), będący podstawą  przyszłego planu.
– W lutym grupa ekspercka „Polska dla Chorób Rzadkich” przygotowała uwagi dotyczące projektu Narodowego Planu. W połowie marca zostaną one przekazane Ministerstwu Zdrowia. W kwietniu zaś przeprowadzimy spotkanie warsztatowe, z zapowiedzianym udziałem Ministerstwa – dodaje Mirosław Zieliński.

Zmiany potrzebne od zaraz

Zdaniem ekspertów pilnie potrzebne są zmiany w obszarze poszerzenia diagnostyki – właściwa diagnostyka to pierwszy krok do zarządzania chorobą, nawet taką, dla której nie ma leczenia. Potrzebne są rejestr, ośrodki referencyjne i ich odpowiednie finansowanie. Podczas konferencji nagrodą Kapituły Chorób Rzadkich wyróżniona została prof. Anna Latos-Bieleńska za wyjątkowe zaangażowanie na rzecz poprawy diagnostyki i stworzenia polskiego rejestru chorób rzadkich. Jak podkreślił Mirosław Zieliński eksperci wyposażeni w wiedzę i możliwości jej wykorzystania to filar pomocy pacjentom z rzadkimi chorobami. Potrzebny jest też szerszy dostęp do leków sierocych i rehabilitacji.

Obecnie w Polsce refundowanych jest 28 terapii, spośród ponad 200 zarejestrowanych w Unii Europejskiej – W Polsce wielu chorób się nie leczy, mimo że z powodzeniem są leczone za granicą – dodaje Zieliński.
Odznaczony statuetką Kapituły Dnia Chorób Rzadkich Roman Michalik – wieloletni prezes Stowarzyszenia Rodzin z Chorobą Fabry’ego – apelował podczas konferencji o dostęp do ratującego życie leczenia. Polska jest jedynym krajem w UE, który nie refunduje leczenia dla pacjentów z chorobą Fabry’ego.
Głos podczas wydarzenia zabrała także Jolanta Kuc przewodnicząca Stowarzyszenia Mali Bohaterowie, które skupia rodziny dzieci dotkniętych Zespołem Leigha.

– Każdego roku żegnamy kilku Małych Bohaterów. Chcemy aby pozwolono nam żyć. Moja córka zakwalifikowała się do badania eksperymentalnego we Włoszech – my dostałyśmy zielone światło. Chciałabym żeby inne dzieci mogły skorzystać z eksperymentalnych terapii w Polsce – mówiła Jolanta Kuc. Pacjenci czekają na dostęp do procedury compasionate use, która umożliwi chorym z Polski skorzystanie z niezarejestrowanych jeszcze terapii. Taką zmianę może przynieść nowelizacja ustawy refundacyjnej.

– Choroba rzadka, dotyka całe rodziny. Wcześniej byłam aktywna zawodowo, wraz z chorobą mojej córki z dnia na dzień zamknęłam ten rozdział swojego życia. Jesteśmy z dziećmi 24 godziny na dobę. Czasem jestem pielęgniarką, czasem lekarzem, a czasem prezesem stowarzyszenia, który ściąga do Polski ekspertów, by znaleźć pomoc dla dzieci dotkniętych zespołem Leigha – dodała Jolanta Kuc.

#Show Your Rare

W Polsce można odnaleźć przykłady chorób rzadkich, które są właściwie i kompleksowo leczone – wśród nich jest mi.in choroba Gauchera. Wojciech Oświeciński – prezes Stowarzyszenia Rodzin z Chorobą Gauchera podczas konferencji powiedział – Ja znalazłem się wśród tych szczęśliwców, którzy mają dostęp do leczenia. Choroba Gauchera jest jedną z nielicznych chorób rzadkich, dla których wynaleziono terapię, dodatkowo jest ona refundowana w Polsce. Dziś jestem aktywny zawodowo, mam rodzinę. Leczenie miało wpływ nie tylko na mnie – moja rodzina także mogła normalnie funkcjonować.

Tegoroczne obchody Dnia Chorób Rzadkich przebiegały pod hasłem „Pokaż swoją rzadkość, pokaż swoje zaangażowanie”. Ich celem było zwrócenie uwagi na problemy polskich pacjentów.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.