Nowy test do wykrywania utraty słuchu u chorych na mukowiscydozę

0

Eksperci w Nottingham (miasto w środkowej Anglii) sprawdzają, czy nowy typ badania słuchu pomoże skutecznie wykrywać początki utraty słuchu u osób z mukowiscydozą. W przypadku chorych na CF utrata słuchu jest skutkiem ubocznym stosowania niektórych antybiotyków dożylnych w leczeniu powtarzających się infekcji płuc.

Badania prowadzą naukowcy i lekarze z Uniwersytetu w Nottingham i Szpitala Uniwersyteckiego Nottingham NHS Trust oraz Narodowego Instytutu Badań Zdrowia (NIHR Hearing Biomedical Research Unit).

Do pogorszenia słuchu, a nawet utraty słuchu dochodzi przy częstym stosowaniu antybiotyków aminoglikozydowych. Antybiotyki te należą do najczęściej stosowanych w przypadku infekcji bakteriami Gram-ujemnymi (gentamycyna, tobramycyna, netilmycyna , amikacyna). Do tej pory niemożliwe było wczesne wykrycie uszkodzenia słuchu spowodowanego antybiotykami. U chorych na mukowiscydozę nie wykonuje się rutynowych badań słuchu z wykorzystaniem metod audiometrii wysokich częstotliwości, a tylko takie badania pozwalają wykryć pierwsze objawy utraty słuchu.

Naukowcy z Nottingham opracowali nowy typ taniego i szybkiego testu słuchu o nazwie High Frequency Digit Triple Test (HFDT), który jest prosty w wykonaniu podczas zwykłej kontroli pacjenta w przychodni czy szpitalu. Osoba badana proszona jest o wpisanie na klawiaturze komputera liczb usłyszanych w słuchawkach. Nowy test jest łatwiejszy do wykonania i nie wymaga specjalistycznego sprzętu.

Aktualnie naukowcy szukają 300 ochotników, pacjentów do badań klinicznych w szpitalach w Nottingham oraz w Heartlands Hospital i Birmingham Children’s Hospital.

 

 

Dzięki uprzejmości: University of Nottingham

fot. Travis Isaacs (CC BY 2.0)

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.