Życie w przestrzeni kosmicznej a mukowiscydoza – ciekawe badania naukowe

0

Zmniejszonemu ciśnieniu powietrza towarzyszy niższe ciśnienie cząstkowe tlenu — oznacza to, że przykładowo na Księżycu występuje środowisko hipoksji hipobarycznej. Celem projektu PLANHAB (Planetary habitat simulation), finansowanego ze środków UE, było zbadanie skutków kombinacji hipoksji i braku grawitacji. Rezultaty projektu mogą zostać wykorzystane, by pomóc pacjentom ze zwłóknieniem płuc i mukowiscydozą, którzy również doświadczają hipoksji hipobarycznej. Zgromadzono cenne dane na temat trudności występujących u osób z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc i chorobami układu krążenia.

W Centrum Sportów Olimpijskich w słoweńskiej Rateče przeprowadzono finansowane ze środków UE badanie różnych aspektów życia w przestrzeni kosmicznej. Prace te, jak i ich wyniki, zwróciły na siebie uwagę naukowców z całego świata.

Astronauci mieszkający w bazie na Księżycu, stanowiącej punkty wypadowy do dalszej eksploracji Układu Słonecznego, będą narażeni na hipoksję oraz skutki zmniejszonej grawitacji. Na Księżycu grawitacja jest słabsza niż na Ziemi, a ciśnienie powietrza w skafandrach, a także w modułach mieszkalnych, będzie niższe niż na wysokościach, na których mieszka większość ludzi.

Przez 21 dni w pomieszczeniach, w których ciśnienie powietrza i poziom tlenu były takie same jak na wysokości 4000 m, mieszkało 14 osób. Podczas całego pobytu pozostawały one nieaktywne. Brak grawitacji i aktywności ma podobne skutki, prowadzące do stopniowej utraty masy mięśniowej i spadku masy ciała i siły.

Badacze monitorowali różnice w działaniu układu krążenia i oddechowego, gęstości kości, układu trawiennego oraz metabolizmu. Wyniki eksperymentu porównano z danymi z doświadczeń dotyczących przebywania w pozycji leżącej, przeprowadzonych przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) oraz NASA.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.