Badania wskazują, że mukowiscydoza wpływa na rozwój płodu i wagę urodzeniową

0

Nowe wyniki brytyjskich badań naukowych opublikowane w czasopiśmie naukowym Thorax wskazują, że dzieci z mukowiscydozą (CF) rodzą się “mniejsze” niż niemowlęta bez CF. Badania zostały sfinansowane przez brytyjską fundację mukowiscydozy Cystic Fibrosis Trust.

Badanie, prowadzone przez CF-EpiNet – a Cystic Fibrosis Trust Strategic Research Centre (SRC), którego członkiem jest Uniwersytet w Liverpoolu – wskazują, że posiadanie przez dziecko mukowiscydozy skutkuje niższą średnią masą urodzeniową (dla przykładu średnia masa urodzeniowa dla polskich dzieci mieści się między 3250 a 3400g, średnia długość ciała to około 50 cm).

Wyniki

Zespół badawczy porównał dzieci urodzone z i bez mukowiscydozy, wykorzystując dane dotyczące 2,2 milionów dzieci urodzonych w Danii i Walii. Badania te wskazują, że mimo iż dzieci z mukowiscydozą często rodzą się przedwcześnie, to wcześniaki stanowią około 40% przypadków noworodków z CF z niską masą urodzeniową. Oznacza to, że mutacje CFTR (występujące w mukowiscydozie) mogą wpływać na sposób, w jaki dzieci rozwijają się w łonie matki. Wyniki te mogą być pierwszym krokiem do zrozumienia i poprawy stanu zdrowia niemowląt z mukowiscydozą przed ich urodzeniem.

Wyniki dalszych badań pokazują dodatkowo, że dzieci urodzone w rodzinach znajdujących się w niekorzystnej sytuacji finansowej mogą mieć niższą wagę po urodzeniu, niezależnie od tego, czy mają mukowiscydozę, czy nie. Wskazuje to, że nierówności społeczno-ekonomiczne mogą dodatkowo wpływać na rozwój dziecka chorego na mukowiscydozę w łonie matki.

Znaczenie wyników badań?

Złe odżywianie i powolny wzrost są częstymi cechami u dzieci z mukowiscydozą i mogą mieć wpływ na czynność płuc i przeżycie tych dzieci w przyszłości.

Rebecca Cosgriff, kierownik rejestru CF w UK, powiedziała: “Obecnie nie wiemy, w jaki sposób masa urodzeniowa wpływa na przyszłe zdrowie pacjentów (z mukowiscydozą). Kolejnym etapem badań będzie połączenie baz danych wykorzystanych w tym badaniu z rejestrem CF Zjednoczonego Królestwa. W ten sposób zostaną dodane bardziej szczegółowe informacje dotyczące CF i możliwe będzie uzyskanie dalszych informacji.

Bezpośrednim rezultatem tego badania może być dodanie masy urodzeniowej do danych zbieranych przez brytyjski rejestr CF od osób z mukowiscydozą i ich opiekunów, którzy zdecydują się je udostępnić. Badając możliwy związek między czynnikami, które powodują niską masę urodzeniową a wynikami zdrowia dorosłych pacjentów, mamy nadzieję, że będziemy w stanie znaleźć sposoby na zajęcie się tymi nierównościami i dać rodzicom dzieci z mukowiscydozą nadzieję na lepszą przyszłość“.

Wpływ podobny do palenia

Profesor David Taylor-Robinson, jeden z głównych badaczy z Uniwersytetu w Liverpoolu, powiedział: “Korzystając z zestawów danych połączonych z różnymi źródłami (naukowymi), mogliśmy przyjrzeć się ponad dwóm milionom dzieci w dwóch krajach, aby wykazać, że mukowiscydoza ma duży wpływ na masę urodzeniową, podobny do palenia w czasie ciąży.

Wyniki pokazują, że posiadanie mukowiscydozy wpływa bezpośrednio na wzrost wewnątrzmaciczny. Potrzebne są dalsze badania, aby zrozumieć mechanizmy biologiczne oraz ocenić, w jaki sposób masa urodzeniowa wpływa na przeżycie u osób z mukowiscydozą. Z perspektywy klinicznej ważne jest zoptymalizowanie wsparcia dla dzieci z CF od samego początku życia“.

Wyniki badań pod tytułem: “Wpływ mukowiscydozy na masę urodzeniową: badanie populacji dzieci w Danii i Walii”, można znaleźć tutaj.

 

Artykuł powstał dzięki uprzejmości Uniwersytetu w Liverpoolu.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.