XXI Repetytorium Pulmonologiczne „Choroby płuc od A do Z” – ważne wydarzenie pulmonologiczne od jutra w Poznaniu

Już jutro, 28 marca 2025 roku, w Poznaniu rozpocznie się XXI Repetytorium Pulmonologiczne zatytułowane „Choroby płuc od A do Z”. To jedno z najważniejszych corocznych spotkań środowiska pulmonologicznego w Polsce. Organizowane przez Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Repetytorium jest wyjątkową okazją do odświeżenia i pogłębienia wiedzy pulmonologicznej zarówno dla lekarzy specjalistów, internistów, lekarzy rodzinnych, jak również pielęgniarek, fizjoterapeutów oraz badaczy zajmujących się chorobami płuc.
Warsztaty mukowiscydozy – praktyczne spojrzenie na leczenie dorosłych pacjentów
Pierwszy dzień konferencji otwierają specjalistyczne warsztaty dotyczące mukowiscydozy dorosłych, prowadzone przez zespół ekspertów pod przewodnictwem dr. hab. n. med. prof. UMP Szczepana Cofty. Sesja warsztatowa skoncentruje się na kluczowych wyzwaniach diagnostycznych i terapeutycznych, takich jak rozpoznawanie zespołu dyskinetycznych rzęsek, leczenie rozstrzeni oskrzeli, zakażenia układu oddechowego oraz zagadnienia związane z ciążą pacjentek z mukowiscydozą. Sesję zakończy dyskusja na temat doświadczeń z nowoczesną terapią przyczynową mukowiscydozy, która od trzech lat znacząco zmienia realia terapeutyczne.
Dynamiczny przekaz najnowszej wiedzy pulmonologicznej
Tegoroczne Repetytorium zaplanowano jako cykl dynamicznych, półgodzinnych wykładów prowadzonych według kolejnych liter alfabetu, obejmujących szeroki wachlarz zagadnień klinicznych. Sesje wykładowe dotkną najważniejszych i najbardziej aktualnych tematów pulmonologii współczesnej, takich jak fenotypowanie astmy ciężkiej, diagnostyka molekularna układu oddechowego, zagrożenia wynikające z używania e-papierosów (w tym EVALI), a także współczesne metody chemioprofilaktyki gruźlicy u pacjentów leczonych biologicznie.
Nowoczesne podejście do trudnych problemów klinicznych
Istotnym punktem konferencji będą prezentacje dotyczące nowoczesnych technik diagnostycznych i terapeutycznych. Szczególną uwagę uczestników z pewnością przyciągną wykłady dotyczące hipowentylacji osób otyłych, nieinwazyjnej wentylacji oraz wysokoprzepływowej terapii donosowej (HFNC). Eksperci przedstawią także najnowsze trendy i praktyczne rekomendacje dotyczące diagnostyki i leczenia przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), śródmiąższowych chorób płuc, raka płuca (w tym immunoterapii), jak również problematyki kardiologicznej w kontekście chorób pulmonologicznych.
Ważne zagadnienia interdyscyplinarne i technologia w pulmonologii
Nie zabraknie również prezentacji interdyscyplinarnych, m.in. z pogranicza laryngologii, stomatologii czy inżynierii medycznej. W tym kontekście szczególnie ciekawe wydają się zagadnienia związane z rolą videotorakoskopii w diagnostyce i leczeniu chorób płuc, a także wybrane aspekty fitoterapii pulmonologicznej.
Spotkanie ekspertów z całej Polski
Podczas konferencji swoje wykłady wygłoszą cenieni specjaliści z całego kraju, w tym Konsultant Krajowy w dziedzinie chorób płuc – dr n. med. Małgorzata Czajkowska-Malinowska, która omówi aktualne standardy leczenia niewydolności oddechowej oraz wskazania do zastosowania terapii domowej tlenem i wentylacji mechanicznej.
XXI lat tradycji – formuła spotkania doceniana przez lekarzy
Jak zaznacza dr hab. n. med. prof. UMP Szczepan Cofta, przewodniczący Komitetu Naukowego, w ciągu 21 lat konferencja zyskała uznanie ze względu na nowatorską i dynamiczną formę repetytoryjnego przekazu wiedzy. Wykłady są syntetyczne i zorientowane na praktyczne aspekty codziennej pracy klinicznej. Ważną rolę odgrywają także sesje dyskusyjne, umożliwiające wymianę doświadczeń i poglądów, szczególnie w obszarach wymagających konsensusu lub dotyczących nowych, obiecujących, choć jeszcze nie do końca ugruntowanych rozwiązań klinicznych.
Organizatorzy zachęcają uczestników do aktywnego udziału w wykładach i dyskusjach, podkreślając unikalną możliwość zdobycia skondensowanej, aktualnej wiedzy w ciągu zaledwie dwóch dni konferencji.
Patronat medialny nad wydarzenie pełni nasz portal OddechZycia.pl