AktualnościChoroby pulmonologiczne

Najważniejsze doniesienia torakochirurgiczne i pulmonologiczne pierwszego dnia XII Kongresu PTKT

26 maja 2025 r. w ICE Congress Center w Krakowie rozpoczął się XII Kongres Polskiego Towarzystwa Kardio-Torakochirurgów, gromadząc czołowych specjalistów z całego kraju. Pierwszy dzień wydarzenia szczególnie obfitował w tematy dotyczące diagnostyki, leczenia i nowych technologii w torakochirurgii oraz pulmonologii. Dla lekarzy zajmujących się chorobami płuc i dróg oddechowych był to dzień pełen merytorycznych prezentacji, dyskusji i wymiany praktycznych doświadczeń.

Nowoczesna endoskopia w torakochirurgii

Już od godziny 8:30 w sali B rozpoczęła się sesja „Nowoczesna endoskopia w rękach torakochirurga”. Prelegenci omówili najnowsze metody protezowania dróg oddechowych, wskazania i przeciwwskazania do tych zabiegów, nowoczesne techniki pobierania wycinków – m.in. kriobiopsję miąższu płucnego i zmian śródpiersia, a także porównali dostępne systemy bronchonawigacji i rozwiązania minimalizujące zjawisko „CT-to-body divergence”. Dużą uwagę poświęcono także szkoleniu w zakresie elektromagnetycznej bronchoskopii i analizie krzywej uczenia się w tej technice.

Badania przesiewowe raka płuca – co każdy torakochirurg powinien wiedzieć?

Kolejna sesja (9:45–11:15) poświęcona była badaniom przesiewowym w kierunku raka płuca, ze szczególnym uwzględnieniem roli torakochirurga. Omówiono m.in. postępowanie z guzkami wykrytymi w tomografii LDCT, problem nadmiernej diagnostyki inwazyjnej oraz leczenia chirurgicznego, a także nowe podejścia do leczenia miejscowego i skojarzonego we wczesnym raku płuca. Prezentowano także aktualizacje dotyczące technik resekcyjnych (lobektomia, segmentektomia, klinowe wycięcia) oraz identyfikację czynników prognostycznych przeżycia odległego u operowanych pacjentów.

Okołooperacyjna immuno-chemioterapia – praktyka i wyzwania

Od 11:30 uczestnicy brali udział w sesji dotyczącej zastosowania immunoterapii i chemioterapii w leczeniu raka płuca w okresie okołooperacyjnym. Szczególny nacisk położono na interdyscyplinarność i rolę torakochirurga w nowoczesnym leczeniu skojarzonym, kwalifikacji do terapii oraz praktyczne aspekty granic resekcyjności w przypadkach zaawansowanego raka płuca z zajęciem węzłów chłonnych N2. Zaprezentowano również raport podsumowujący aktualny stan terapii immunochemicznej w Polsce w 2025 roku oraz najnowsze dane dotyczące restagingu po neoadiuwantowej terapii.

Zabiegi małoinwazyjne i robotyka w leczeniu raka płuca

Popołudniowa sesja „RATS vs VATS w radykalnym leczeniu chirurgicznym chorych na nowotwory klatki piersiowej” zgromadziła licznych praktyków. Omówiono techniki zabiegów resekcyjnych, powikłania, błędy i przebieg pooperacyjny, różnice w limfadenektomii przy wykorzystaniu technik VATS i RATS oraz zalety robotyki w torakochirurgii śródpiersia. Dodatkowo, przedstawiono krajowe doświadczenia w cyfryzacji zabiegów i omówiono jakość limfadenektomii u pacjentów z rakiem niedrobnokomórkowym płuca na podstawie danych Krajowego Rejestru Raka Płuca.

Portal Oddech Życia

Oddech Życia to największy polski portal poświęcony mukowiscydozie. W portalu również materiały, informacje i newsy poświęcone innych chorobom pulmonologicznym: astmie, POChP, dyskinezie rzęsek.

Podobne artykuły

Back to top button