MNiSW rekomenduje bezwzględne stosowanie zasad ograniczających ryzyko zakażenia koronawirusem

0

Jak poinformował w środę rano minister zdrowia Łukasz Szumowski, w nocy potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce. Pacjent jest hospitalizowany w szpitalu w Zielonej Górze.

W związku z tym Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) w zamieszczonym na stronie internetowej komunikacie zarekomendowało “bezwzględne stosowanie zasad zapobiegawczych, które istotnie wpłyną na ograniczenie ryzyka zakażenia”.

Resort nauki zalecił “wstrzymanie wyjazdów polskich studentów, doktorantów oraz nauczycieli akademickich i pracowników naukowych w rejony zagrożone występowaniem koronawirusa SARS-CoV-2, a także powstrzymanie przyjazdów do Polski studentów, doktorantów oraz nauczycieli akademickich i pracowników naukowych z obszarów zagrożonymi występowaniem wirusa SARS-CoV-2”.

Według Głównego Inspektoratu Sanitarnego (według aktualnego stanu) regiony obecnie objęte takim zagrożeniem to: Chiny, Hongkong oraz Korea Południowa, Włochy, Iran i Japonia.

“Zaleca się, do rozważenia możliwości podjęcia przez uczelnie i pozostałe jednostki sektora szkolnictwa wyższego i nauki decyzji dotyczących sytuacji tych osób m.in. poprzez przełożenie rozpoczęcia studiów/wymiany na kolejny semestr, późniejsze rozpoczęcie semestru lub umożliwienie pracy i nauki zdalnej z użyciem nowoczesnych technologii, np. wykorzystywanych w ramach telepracy oraz procesach kształcenia na odległość” – czytamy w komunikacie MNiSW.

Resort nauki zaznaczył, że na stronie GIS można uzyskać informacje dotyczące m.in. podstawowych środków ochronnych przeciwko koronawirusowi oraz zasad postępowania epidemiologicznego i medycznego (SARS-CoV-2) i wskazał, by sprawdzać aktualne informacje zamieszczane na stronach internetowych: www.gov.pl/koronawirus oraz www.gis.gov.pl/aktualnosci/

W poniedziałek minister nauki i szkolnictwa wyższego powołał Zespół do spraw koordynacji działań w związku z zagrożeniem wystąpienia COVID-19, który na bieżąco monitoruje sytuację związaną z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2 . W skład Zespołu pod kierownictwem wiceministra nauki prof. dr. hab. Wojciecha Maksymowicza wchodzą przedstawiciele konferencji rektorów, studentów, NAWA i kilku departamentów MNiSW.

Dzięki uprzejmości: PAP – Nauka w Polsce

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.