Kraków: superkomputer Prometheus z AGH, pomaga w walce z wirusem

0

Prometheus, superkomputer z krakowskiej AGH, pomaga w walce z koronawirusem poprzez szybkie przetwarzanie dużych ilości danych medycznych, biologicznych i chemicznych. Zarejestrowanym zespołom badawczym służą naukowcy z Cyfronetu AGH.

„Moce obliczeniowe Prometheusa w pierwszej kolejności są udostępniane tym, którzy prowadzą badania nad koronawirusem Sars-CoV-2 oraz wywoływaną przez niego chorobą Covid-19 – medykom, chemikom, biologom i specjalistom innych nauk” – powiedziała w poniedziałek PAP rzeczniczka prasowa AGH Anna Żmuda-Muszyńska.

Zarejestrowane zespoły badawcze mogą wykorzystywać moce superkomputera za pośrednictwem specjalnej platformy – Infrastruktury PLGrid. Specjaliści z Cyfronetu AGH udzielają – jak zapewnia uczelnia – pełnego wsparcia przy uruchomieniu programów na zasobach Prometheusa.

Dotychczas zarejestrowane zespoły badają m.in. przeciwciała obecne w czasie zakażenia, cząsteczki wykazujące potencjalne działanie hamujące infekcję oraz możliwości rozwoju szczepionek.

Ponad 53 tys. rdzeni obliczeniowych zespolonych w jednej maszynie oraz infrastruktura towarzysząca pozwalają na szybkie przetwarzanie dużych danych medycznych, biologicznych i chemicznych.

Prometheus działa od 2015 r. w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH. Zainstalowane w zasobach Prometheusa specjalistyczne pakiety oprogramowania są na co dzień wykorzystywane m.in. w badaniach związanych z modelowaniem cząsteczek leków, do analiz danych z mikromacierzy DNA, identyfikacji białek i przewidywania ich roli w procesach biologicznych.

Część mocy obliczeniowej Prometheusa jest udostępniona w ramach partnerstwa europejskiego, którego celem jest wypracowanie nowych rozwiązań w walce z koronawirusem.

Dzięki uprzejmości: PAP – Nauka w Polsce, Beata Kołodziej

bko/ wj/

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.