Konsola Microsoft Xbox Kinect w ocenie wydolności płuc u chorych na mukowiscydozę

1

kinects_usedNaukowcy z Uniwersytetu Warwick, Uniwersytetu Birmingham oraz Heart of England NHS Foundation Trust (HEFT) opracowali nową metodę oceny wydolności płuc u chorych na mukowiscydozę. W badaniach wykorzystano Xbox Kinect – popularną konsolę do gier firmy Microsoft.

Układ pomiarowy zbudowano z 4 czujników Kinect, które są zdolne do szybkiego tworzenia obrazu 3D tułowia pacjenta. To pozwala lekarzom zmierzyć i ocenić ruchy klatki piersiowej. Dokładność pomiaru jest porównywalna do badania spirometrycznego, ale dodatkowo dostarcza informacji na temat ruchu klatki piersiowej (może to być przydatne przy identyfikacji problemów zdrowotnych).

Naukowcy cieszą się z opracowania taniego prototypu, który zapewnia kompleksowy pomiar wydolności oddechowej. Co ważne, urządzenie nie ma bezpośredniego kontaktu z chorym. Pomiar wykonywany jest z pewnej odległości, za pomocą podczerwieni.

Naukowcy planują dalej rozwijać swój protopy przy użyciu nowszej wersji konsoli Microsoft Xbox Kinect.

Nowa metoda badań wydolności płuc będzie miała zastosowanie nie tylko u chorych na mukowiscydozę, ale także chorych na przewlekłe zapalenia oskrzeli, rozedmę, astmę czy przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP).

fot. Uniwersytet Warwick

motion_comparison_image_1

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

  1. […] nową metodę oceny wydolności płuc u chorych na mukowiscydozę. W badaniach wykorzystano Xbox Kinect – popularną konsolę do gier firmy […]

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.