Daniel Hassett w walce z Pseudomonas aeruginosa u chorych z mukowiscydozą i POChP

Zespół profesora Daniela Hassetta University of Cincinnati (UC) College of Medicine
1

Daniel Hassett, naukowiec z College of Medicine na Uniwersytecie w Cincinnati (USA)  otrzymał amerykański patent na nową metodę potencjalnego leczenie zakażeń płuc u pacjentów z mukowiscydozą (CF) i przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP).

Preparat AB569, został opracowany w laboratorium Daniela Hassetta, profesora Wydziału Genetyki Molekularnej, Biochemii i Mikrobiologii College of Medicine na Uniwersytecie w Cincinnati. AB569 to potencjalny lek w terapii zakażeń płuc wywołanych przez antybiotykooporne szczepy bakterii, w tym pałeczki ropy błękitnej Pseudomonas aeruginosa, powodujące  zakażenia płuc u pacjentów z mukowiscydozą i POChP.

 

Mukowiscydoza (CF) jest chorobą genetyczną, która powoduje trwałe infekcje płuc i stopniowo ogranicza zdolność do oddychania. U osób z mukowiscydozą wadliwy gen powoduje nagromadzenie grubego, odwodnionego śluzu w płucach, trzustce i innych narządach. Istnieje około 40 000 pacjentów z mukowiscydozą w USA i ponad 70 000 na całym świecie.
Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) to postępująca choroba, która utrudnia oddychanie pacjentom. Stan pogarsza się z upływem czasu, a objawy obejmują świszczący oddech, duszność, ucisk w klatce piersiowej i kaszel z dużą ilością śluzu. Palenie papierosów jest główną przyczyną POChP, ale choroba może rozwinąć się u osób narażonych na działanie innych czynników drażniących płuca, takich jak zanieczyszczenie powietrza, opary chemiczne lub pyły. Według Światowej Organizacji Zdrowia szacuje się, że 251 milionów ludzi na całym świecie cierpi na POChP.

Wcześniejsze prace Hassetta dotyczące CF wykazały, że pałeczki ropy błękitnej Pseudomonas aeruginosa były podatne na lekko zakwaszony azotyn sodu. Kontynuując wysiłki w walce z mukowiscydozą i COPD, odkrył dodatkowy efekt synergiczny poprzez dodanie soli disodowej kwasu wersenowego do zakwaszonego azotynu sodu, co doprowadziło do rozwoju AB569. Preparat podaje się pacjentom w postaci rozpylonego (inhalowanego) roztworu lub proszku.

Pseudomonas aeruginosa jest istotną przyczyną bakteryjnych infekcji dróg oddechowych u pacjentów z mukowiscydozą lub przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP). Jest również częstą przyczyną zapalenia płuc u innych pacjentów. Jednak u osób, u których występują oporne na leki szczepy P. aeruginosa o fenotypie śluzowym, ich ogólna funkcja płuc gwałtownie spada, co powoduje złe rokowanie kliniczne.

P. aeruginosa kolonizuje drogi oddechowe około 40 procent pacjentów z CF w wieku od 6 do 10 lat. W wieku 17 lat częstotliwość kolonizacji wzrasta do ponad 50 procent i osiąga poziom około 60 procent wszystkich pacjentów z mukowiscydozą powyżej 25 roku życia.

 

Hassett mówi, że jego pracę nad walką z mukowiscydozą datuje się od czasów, gdy był doktorem na Duke University i University of North Carolina Chapel Hill, kiedy spotkał się z ekspertem ds. CF, Richardem Boucherem i zobaczył rodziny dotknięte mukowiscydozą.

“Zacząłem spotykać się z ludźmi, którzy chorują na mukowiscydozę i odkryłem, że kaszlą plwociną, która była naprawdę śmierdząca, zielonkawo wyglądająca… i nie było na to dobrego leczenia… Powiedziałem wtedy sam do siebie: To będzie moim życiowym celem, aby znaleźć leczenie, które pozwoli zabić te paskudne bakterie odporne na antybiotyki.”

Około 30 procent pacjentów zgłaszających się do Cincinnati VA Medical Center cierpi na POChP i nabywają podobne, choć często nie identyczne infekcje jak u chorych z mukowiscydozą. “Naszą nadzieją jest dostarczenie pewnej ulgi naszym dzielnym pacjentom cierpiącym na POChP, którzy walczą z przewlekłymi infekcjami bakteryjnymi”.

Hassett współpracuje z lekarzami w Centrum Medycznym Cincinnati VA, którzy rozpoczęli już badanie kliniczne fazy I u zdrowych ochotników, testujące profil bezpieczeństwa i właściwości farmakokinetyczne (PK) preparatu AB569. Jeśli badanie zakończy się powodzeniem, badania kliniczne fazy II pozwolą ocenić skuteczność AB569 w leczeniu infekcji bakteryjnych wywołanych przez oporne na antybiotyki bakterie w płucach chorych na POChP i mukowiscydozę.

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

  1. Krzysztof mówi

    Witam
    Pisze w imieniu zony ktora obecnie jest na oiomie chruje na pochp
    Zona pracowala w szpitalu na ul Batorego w Bytomiu,byla po kursie sanitariusza i pracowala jako salowa w tym szpitalu na oddiale hematologia i nefrologi na oddziale dzieciencym,w 2008r w badaniach okresowych okasalo sie ze ma bardzo wysokie proby wontrobowe ,zostala skierowana do poradni chorob zakażonych,tam po badaniach okazalo sie ze ma WZW typ C.sprawa zostala zgloszona do sanepidu gdzie po kontroli okazalo sie pomimo odwolan szpitala ze wlasnie w tym szpitalu zona zostala zakazona.Miedzy czasie okazalo sie ze zona byla w ciazy zagrozonej i byla na L4..
    Zlozylismy do ZUS o okreslenie procentowego uszczerbku na zdrowiu na ktorej podstawie szpital wyplacil by odszkodowanie..Lecz L ekarz ozecznik ZUS stwierdzil 0% uszczerbku na zdrowiu zony i nie bylo podstaw do odszkodowania ,po urodzeniu dziecka zona zostala zakfalifikowana do Leczenia Interferonem lecz po 52 dawkach zastryku wystąpiły stany lekowe zaburzenia schizofrenia ( skutek uboczny po interferonie o ktorym zona nie zostala poinformowana,tylko lekarze powiedzial do zony zgadza sie pani czynie po inni pacjeci czekaja na takie leczenie idt,wiec zona podpisala bo kazdy chce zdrowym byc.obecnie jest na rencie którą wywalczylismy przed sondem ..Zona juz w tym roku w styczniu w wyniku pogorszenia byla na oiomie ualo sie ją odratowac i teraz jest znów…Wiec bardzo prosze o pomoc jak moge pomuc zonie bo majac wzw typ C…nie mozna dokonac przeszczepu płuc do ktorego zona sie kwalifikuje.Moze istnieja jakies wyjatki do przeszczepu .Z zona patrzylismy wiele razy jak udalo wam sie pomóc wielu osobą ,to i moze uda sie pomuc mojej zonie
    Moj nr tel 880972570

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.