Co to jest żywienie enteralne w mukowiscydozie?

0

Żywienie enteralne to nazwa dla dużej grupy metod odżywiania (głównie leczenia żywieniowego) drogą przewodu pokarmowego. Ma na celu zapewnienie choremu dodatkowej ilości składników odżywczych, których nie może przyswoić w sposób naturalny.

Dlaczego u niektórych pacjentów z mukowiscydozą stosuje się żywienie enteralne?

Prawidłowy stan odżywienia w mukowiscydozie jest bardzo ważną częścią terapii chorych na mukowiscydozę. Jeżeli nie udaje się utrzymać prawidłowej masy ciała, mimo stosowania zaleceń dietetycznych oraz suplementacji enzymami trzustkowymi i preparatami witaminowymi, zaleca się zastosowanie żywienia enteralnego.

Jak wygląda żywienie enteralne u chorych na mukowiscydozę?

U chorych z mukowiscydozą stosuje się dwie metody żywienia enteralnego:

  1. Zgłębnik nosowo-żołądkowy. W praktyce medycznej stosuje się różne rurki do karmienia. Zazwyczaj są wykonane z poliuretanu lub silikonu. Rurkę wprowadza się do żołądka przez nos lub bardzo rzadko przez usta. Podstawową zaletą tej metody jest to, że jest tymczasowa i względnie nieinwazyjna, co oznacza, że ​​można taką rurkę wyjąć lub wymienić w dowolnym momencie bez operacji czy zabiegu.
  2. Gastrostomia – przezskórna endoskopowa gastrostomia, inaczej PEG. Metoda polega na wykonaniu zabiegu endoskopowego i umieszczeniu w żołądku sondy poprzez ściany jamy brzusznej.
Pamiętaj, że to lekarz decyduje o zastosowaniu takiej metody żywienia.
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.