Nowy, skuteczny lek dla milionów osób chorych na astmę?

0

Naukowcy z Rutgers New Jersey Medical School zidentyfikowali nową substancję leczniczą, która mogłaby posiadać potencjalne zastosowanie w skuteczniejszej terapii milionów osób z astmą i innymi zaburzeniami układu oddechowego, takimi jak przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), czy mukowiscydoza.

W badaniu opublikowanym 7 lutego w Science Translational Medicine, Luis Ulloa, główny autor i immunolog w Rutgers New Jersey Medical School, przedstawił wyniki swoich badań. Ulloa i jego współpracownicy z Uniwersytetu Szanghajskiego w Chinach zbadali ponad 6000 związków i zidentyfikowali lek (TSG12), który rozluźnia mięśnie gładkie dróg oddechowych i ułatwiania oddychanie w astmie.

“Istnieje coraz więcej pacjentów bez alternatywy, ponieważ obecne terapie mają poważne skutki uboczne lub nie działają. Mamy nadzieję, że nowa substancja da pacjentom lepsze rozwiązanie” – powiedziała Ulloa.

Astma jest powszechną, przewlekłą chorobą układu oddechowego, która dotyka ponad 300 milionów ludzi na całym świecie i ponad 4 miliony w Polsce. Osoby z astmą i innymi chorobami układu oddechowego mają nawracające epizody świszczącego oddechu, ucisk w klatce piersiowej, niedrożność oskrzeli i poważne problemy z oddychaniem.

W czteroletnich badaniach stwierdzono, że metalotioneina-2 (MT-2) w astmatycznej tkance płucnej rozluźnia komórki mięśni gładkich dróg oddechowych i poszerza drogi oddechowe, umożliwiając łatwiejsze oddychanie pacjentom z astmą. Naukowcy odkryli, że naturalny poziom białka MT-2 był ponad 50 procent mniejszy w tkance płucnej z astmą. Odkryli także, że myszy bez białka MT-2 były dwukrotnie bardziej podatne na astmę. Następnie potwierdzili, że leczenie za pomocą MT-2 poprawiło funkcje oddechowe u myszy astmą.

Badania umożliwiły zidentyfikowanie konkretnego leku na bazie białka MT-2 (TSG12).

Zdaniem naukowców, TSG12 w badaniach laboratoryjnych rozluźnia komórki mięśni gładkich dróg oddechowych, rozszerza drogi oddechowe płuc, zmniejsza opór płucny i jest bardziej skuteczny niż obecne metody zatwierdzone przez FDA czy EMA, w tym inhalatory rozszerzające oskrzela stosowane przez prawie wszystkie osoby z astmą.

Zastosowanie TSG12 w terapii astmy i innych chorób płuc wymaga dalszych badań, w tym klinicznych na ludziach.

 

Na podstawie informacji z Rutgers New Jersey Medical School  oraz Science Translational Medicine

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.