Dzień wiatraczka dla słonych dzieci 2019

0

21 listopada odbędzie się organizowany po raz trzeci w Polsce Ogólnopolski Dzień Wiatraczka dla słonych dzieci – duża społeczna akcja poświęcona mukowiscydozie. Inicjatorem i organizatorem akcji w Polsce jest Fundacja Oddech Życia. Akcja polega na przygotowywaniu papierowych wiatraczków oraz rysowaniu i malowaniu wiatraczkowych motywów. W wybranych przedszkolach i szkołach prowadzone są również lekcje na temat mukowiscydozy.

Kim są słone dzieci?

Od wieków w całej Europie opowiadano o „słonych, zaczarowanych dzieciach”. W niemieckiej książce z XVIII wieku czytamy „Biada dziecku, które ma słony smak pocałunku na czole, albowiem zostało przeklęte i wkrótce musi umrzeć”.

Ale, dopiero w XX wieku zaczęto diagnozować mukowiscydozę. W 1952 roku Paul di Sant’Agnese odkrył nieprawidłowości w wytwarzaniu elektrolitów potowych u chorych z mukowiscydozą.

Obecnie wiemy, że za słony smak potu chorych z mukowiscydozą odpowiada mutacja genu CFTR, który reguluje pracę kanałów chlorkowych. W wyniku nieprawidłowego działania białka CFTR dochodzi do zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu i wytwarzania bardziej słonego potu.

Niestety w tej chorobie, to nie słona skóra jest problemem, ale częste infekcje płuc, pogarszający się stan zdrowia, niewydolność oddechowa. Pacjenci z mukowiscydozą żyją znacznie krócej niż zdrowi ludzie. Choroba jest nieuleczalna, nie ma na nią skutecznego leku. Można jedynie próbować ograniczać postępy i objawy tej choroby.

Na czym polega Dzień Wiatraczka?

Głównym założeniem wiatraczkowej akcji było wyjście do społeczeństwa po to, by szerzyć wiedzę
o mukowiscydozie, ukazać, że poprzez zabawę i tworzenie kolorowych, papierowych wiatraczków również można podnosić świadomość na temat tej choroby i tym samym budować godne warunki życia dla dotkniętych tą jednostką chorobową dzieci i dorosłych.

W tym roku jest podobnie i przez całą jesień organizatorzy chcą namawiać uczniów w szkołach oraz dzieci w przedszkolach do przygotowywania papierowych wiatraczków i wiatraczkowych rysunków w geście solidarności z chorymi na mukowiscydozę.

Zdjęcia można opublikować na stronie www, blogu, Instagramie lub Facebooku z hashtagami #DzieńWiatraczka #Mukowiscydoza

Wiatraczkowy konkurs

📣 Startujemy z wiatraczkowym konkursem dla małych i dużych, dla dzieci, młodzieży, osób indywidualnych i grup przedszkolnych, klas. Do wygrania 🛒 🛍️ bon o wartości 500 zł do wydania w jednej z sieci: Empik, Decathlon, Media Expert lub Lidl (nagrodzona/y zdecyduje o wyborze sieci sklepów).

Konkurs organizowany jest w ramach III Ogólnopolskiego Dnia Wiatraczka dla słonych dzieci, dnia poświęconego chorym na mukowiscydozę.

➡️ Czekamy na zdjęcie (lub film) własnoręcznie przygotowanego papierowego wiatraczka lub wiatraczków. Liczy się kreatywność, pomysłowość. Na zdjęciu lub w filmie może być sam wiatraczek, lub twórca wiatraczka z wiatraczkiem. Dopuszczamy możliwość publikowania galerii składających z większej liczby zdjęć czy filmów. Na zdjęcia i filmy czekamy do 22 listopada 2019 r. do godz. 24:00. Zdjęcia i filmy mogą być opublikowane na FB lub Instagramie lub wysłane na adres mailowy [email protected]. Udostępniając zdjęcie/a, film/y pamiętaj o dodaniu w treści posta hashtagu #DzienWiatraczka  #WiatraczkowyKonkurs – tylko w ten sposób oznaczone posty będą brały udział w konkursie.

Wybierzemy naszym zdaniem najlepsze zdjęcie lub film z wiatraczkiem i nagrodzimy bonem. Wyniki ogłosimy na Facebooku w dniach 23-25 listopada 2019 r. Zastrzegamy sobie możliwość przyznania dodatkowych nagród i wyróżnień.

Organizatorem konkursu jest Portal Oddech Życia oraz Agencja Kreatywna Magicy Internetu.

Konkurs z okazji Dnia Wiatraczka 2019

Kontakt do organizatorów akcji

[email protected] tel. +48 578632026

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.