Wysiłkowe nietrzymanie moczu u chorych na mukowiscydozę

0

Częstość występowania nietrzymania moczu jest znacząco wyższa w grupie osób dotkniętych mukowiscydozą. W zależności od wieku, taki problem dotyka od 30 do 70% chorych na mukowiscydozę kobiet [1]. Główną przyczyną występowania wysiłkowego nietrzymania moczu u kobiet chorych na mukowiscydozę jest wykonywana prawie od urodzenia fizjoterapia oddechowa, która osłabia mięśnie dna miednicy. Dodatkową przyczyną osłabiającą mięśnie jest kaszel. Najrzadszą przyczyną są też zaparcia towarzyszące mukowiscydozie. Wysiłkowe nietrzymanie moczu może wystąpić również u kobiet z mukowiscydozą w trakcie ciąży.

Metody leczenia nietrzymania moczu o chorych na mukowiscydozę

  • leczenia farmakologicznego (najczęściej nie jest zbyt skuteczne w przypadku chorych na mukowiscydozę);
  • fizjoterapia, czyli odpowiedni trening (najczęstsza metoda, zwykle skuteczna);
  • zabieg operacyjny, najczęściej  TVT

Do kogo zwrócić się o pomoc?

Temat jest wstydliwy, bardzo rzadko poruszany publicznie, czy na grupach dyskusyjnych, ale bardzo ważny. Pierwsze objawy mogą wystąpić już w wieku 12-13 lat. Dlatego tak ważna jest konsultacja lekarska. Najlepiej porozmawiać z lekarzem prowadzącym w ośrodku mukowiscydozy (CF).

W ćwiczeniach pomogą nam fizjoterapeuci z ośrodków mukowiscydozy (CF), mają odpowiednie przeszkolenie.

 

[1] Dr Aleksandra Korzeniewska-Eksterowicz, Oddział Kliniczny Alergologii i Interny Dziecięcej Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im . M . Kopernika w Łodzi “Nietrzymanie moczu u kobiet i dziewcząt chorych na mukowiscydozę” 2009.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.