Nowe, łatwe do wykonania czujniki pomogą sprawdzić zawartość potu

0

Zespół naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley opracowuje czujniki do noszenia na skórze, które zbadają zawartość potu.

Naukowcy mają nadzieję, że pewnego dnia monitorowanie potu może zastąpić potrzebę bardziej inwazyjnych procedur, takich jak pobieranie krwi i pozwoli dostarczać w czasie rzeczywistym informacji na temat problemów zdrowotnych, takich jak odwodnienie lub zmęczenie.

Czujniki mogłyby też zastąpić stosowane w tej chwili urządzenia do pomiaru poziomu chlorków w pocie (badanie to służy potwierdzaniu diagnozy w przypadku mukowiscydozy).

W artykule opublikowanym kilka dni temu w Science Advances, zespół naukowców opisuje nowy projekt czujnika, który można szybko wyprodukować przy użyciu techniki drukarskiej.

Nowe czujniki zawierają spiralną, mikroprzepływową rurkę, która odprowadza pot ze skóry. Śledząc szybkość poruszania się potu, czujniki mogą informować o tym, jak bardzo osoba się poci lub jak szybko się poci.

Mikroprzepływowa rurka wyposażona jest też w czujniki chemiczne, które mogą wykrywać stężenia elektrolitów, takich jak potas i sód, oraz metabolitów, takich jak glukoza.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.