Zaprojektowali i zbudowali tanie urządzenie do oczyszczania dróg oddechowych

0

Grupa studentów inżynierii z Grand Valley State University w USA we współpracy z organizacją Beaumont Health, zaprojektowała i zbudowała urządzenie medyczne, które może poprawić jakość życia osób z chorobami płóc.

Urządzenie wspomagające kaszel zostało stworzone, aby pomóc w oczyszczeniu dróg oddechowych osób z chorobami takimi jak dystrofia mięśniowa i mukowiscydoza. Urządzenie, o rozmiarze stosu podręczników, jest zgłoszone do opatentowania i niedawno uzyskało licencję na komercyjne wytwarzanie w Chinach.

“Zaprojektowaliśmy urządzenie przeznaczone dla osób w każdym wieku, które mają problemy z płucami – od dziecka po dorosłego” – powiedział Jake Stephens, jeden z czterech studentów, który zaprojektował i zbudował urządzenie. “Naszym celem było, aby urządzenie działało w prosty i łatwy do użycia sposób.”

Jordan Vanderham, członek zespołu studenckiego, powiedział, że istnieje kilka urządzeń wspomagających kaszel, ale są one ciężkie, drogie i wymagają energii elektrycznej do działania. To nowe urządzenie jest przenośne, lekkie i wykonane z tworzywa sztucznego i winylu. Zawiera rurkę przymocowaną do maski na twarz i dwa zawory do kontroli ciśnienia i objętości powietrza. Nie wymaga żadnej energii elektrycznej do działania.”

Pomysł na wynalazek pochodzi od pediatry Bassela Salmana w szpitalue w Beaumont Health Royal Oak.

Asystory kaszlu, inaczej zwane koflatorami pomagają w odrywaniu, przemieszczaniu i usuwaniu wydzieliny w układzie oddechowym, poprzez zapewnienie wibracji oscylacyjnych o wysokiej częstotliwości, przy równoczesnym stopniowym wywieraniu dodatniego ciśnienia na drogi oddechowe, po czym następuje szybkie przejście do podciśnienia. Wibracje oscylacyjne pomagają w odrywaniu i przemieszczaniu wydzielin, natomiast szybka zmiana ciśnienia powoduje dużą szybkość przepływu wydechowego z płuc, co sprzyja usuwaniu wydzielin.

“Mam nadzieję, że to urządzenie wpłynie na opiekę nad pacjentem, oferując pacjentom na całym świecie lepszą jakość życia, obniżając koszt terapii”, powiedział Salman. “W porównaniu z innymi produktami na kaszel dostępnymi na rynku, nasze urządzenie robi to samo za niższą cenę.”

koflator asystor kaszlu w mukowiscydozie

 

Źródło: GVSU, Beaumont Health, fot. Beaumont Health

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.