Wyszkolone psy potrafią węchem rozróżnić pałeczkę Pseudomonas aeruginosa od innych bakterii

0

Wyszkolone psy potrafią rozróżnić pałeczkę ropy błękitnej Pseudomonas aeruginosa od innych bakterii w podłożach laboratoryjnych – czytamy w opublikowanym w European Respiratory Journal artykule naukowym.

Badanie, wspierane przez brytyjską organizację Cystic Fibrosis Trust, zostało przeprowadzone przez naukowców z Imperial College London i Royal Brompton Hospital we współpracy z organizacją charytatywną Medical Detection Dogs.

Naukowcy chcieli ocenić, czy wyszkolone psy potrafią dokładnie odróżnić bakterie Pseudomonas aeruginosa od innych bakterii powszechnych w mukowiscydozie na podstawie zapachu, ponieważ mają nadzieję, że ta metoda może zaoferować tańszą i mniej inwazyjną metodę badania przesiewowego infekcji dolnych dróg oddechowych u pacjentów z mukowiscydozą.

Z badań wynika, że psy mogą z dużą dokładnością wykrywać potencjalnie niebezpieczne bakterie i to przy bardzo dużym rozcieńczeniu próbek. Naukowcy będą kontynuować badania z użyciem próbek od pacjentów z mukowiscydozą.

Profesor Jane Davies z Imperial College London: „To naprawdę ekscytujące wyniki. Zaawansowana technologia wykrywania infekcji, na przykład w wydychanym powietrzu, jak dotąd okazała się trudna w zastosowaniu. Udane szkolenie psów na próbkach hodowlanych będzie teraz wykorzystane do bezpośredniego testowania próbek od pacjentów (z mukowiscydozą)… Jesteśmy bardzo wdzięczni osobom cierpiącym na mukowiscydozę, którymi opiekował się Royal Brompton Hospital, za dostarczenie próbek do tego projektu oraz organizacji CF Trust za wsparcie finansowe dla następnego etapu tego projektu w ramach strategicznego centrum badań nad infekcjami wywołanymi przez bakterie Pseudomonas…”.

Z wynikami można się zapoznać na stronie European Respiratory Journal: https://erj.ersjournals.com/content/early/2019/07/03/13993003.00970-2019

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.