Wirusowe zapalenie wątroby typu C: nowatorski test diagnostyczny

© Institut Pasteur Darragh Duffy i Alba Libre, Institut Pasteur / Inserm
0

Jednym z głównych wyzwań w wysiłkach zmierzających do wyeliminowania wirusa zapalenia wątroby typu C (HCV) jest diagnozowanie przypadków przewlekłych, które są na ogół bezobjawowe. Naukowcy z Instytutu Pasteura i Inserm, we współpracy z firmą Genedrive, opracowali szybki, niezawodny test do wykrywania HCV. Ten nowy test przesiewowy oznacza, że ​​pacjenci mogą rozpocząć leczenie choroby, gdy tylko zostaną zdiagnozowani. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie naukowym Gut.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C jest chorobą wątroby wywołaną przez wirus HCV. Wirus może spowodować przewlekłą infekcję, która może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak marskość i nowotwór wątroby. Przewlekłe zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu C dotyka około 1% globalnej populacji (71 milionów ludzi).

Nowe leki przeciwwirusowe o bezpośrednim działaniu mogą z powodzeniem leczyć ponad 95% pacjentów z przewlekłym zakażeniem HCV, o ile zostaną zastosowane na czas. W 2016 r. WHO opublikowała plan wyeliminowania tego poważnego zagrożenia dla zdrowia publicznego do 2030 r. Jednak głównym wyzwaniem w realizacji tego ambitnego celu pozostaje diagnoza pacjentów bezobjawowych, zwłaszcza w krajach o niskim lub średnim dochodzie, gdzie dostęp do tradycyjnych testów diagnostycznych są ograniczone.

Obecna metoda diagnozy HCV obejmuje dwa etapy. Pierwszym z nich jest badanie specyficznych przeciwciał HCV, ale nie ujawnia to, czy pacjenci byli zakażeni w przeszłości, czy nadal są zarażeni. Drugi etap wymaga testu PCR, aby potwierdzić lub wykluczyć przewlekłą infekcję.

Zespół naukowców pod kierownictwem Darragha Duffy’ego (Immunobiology of Dendritic Cells Unit, Institut Pasteur, Inserm) opracował test, która wykrywa HCV tak niezawodnie, jak istniejące obecnie rozwiązania diagnostyczne, ale jest szybszy i może być wykorzystany w ośrodkach podstawowej opieki medycznej. Badanie diagnostyczne można przeprowadzić za pomocą zminiaturyzowanego urządzenia. Analizę można przeprowadzić w ciągu około godziny. Zastosowanie nowego rozwiązania jest mniej kosztowny niż obecne badania diagnostyczne, które wymagają znacznej infrastruktury laboratoryjnej.

 

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.