Objawy zespołu suchego oka u chorych z mukowiscydozą

Zespół suchego oka w mukowiscydozie
0

Zespół suchego oka, potocznie nazywany określeniem “suche oko” (łac. xerophtalmia, keratoconjunctivitis sicca, keratitis sicca, w języku angielskim dry eye syndrome) to schorzenie oczu wywołane niedostatecznym wydzielaniem łez lub nadmiernym parowaniem filmu łzowego. W mukowiscydozie w wyniku nieprawidłowo działających kanałów chlorkowych u części pacjentów dochodzi do zaburzeń wydzielania i zmiany składu filmu łzowego i w konsekwencji do pojawienia się objawów zespołu suchego oka.

Zespół suchego oka sprawia, że narząd wzroku jest bardziej podatny na infekcje i stany zapalne.

Objawy “suchego oka” w mukowiscydozie

Typowymi objawami zespołu suchego oka są: suchość, pieczenie i podrażnienie oczu, a odczucia te pogarszają się wraz z upływem dnia. Pacjenci z mukowiscydozą często opisują swoje odczucia jako świąd, drapanie, kłucie lub zmęczenie oczu. Inne objawy to ból, zaczerwienienie, uczucie ciągnięcia i ucisku “za okiem”. Z czasem uszkodzenia powierzchni oka powstałe w wyniku nieprawidłowego nawilżenia oka zwiększają jeszcze mocniej dyskomfort i wrażliwość na jasne światło.

W zespole suchego oka, co może się wydawać z pozoru bezsensowne, mogą pojawić się niekontrolowane łzawienia (odruch podobny do tego, jaki pojawia się w przypadku dostania ciała obcego na powierzchnię oka).

Posiadanie suchych oczu przez pewien czas może prowadzić do drobnych otarć na powierzchni oczu. W zaawansowanych przypadkach nabłonek ulega zmianom patologicznym, czyli płaskiej metaplazji i utracie komórek kubkowych. Nieleczony zespół suchego oka może prowadzić do poważnych uszkodzeń narządu wzroku.

Diagnostyka

W przypadku podejrzenia objawów zespołu suchego oka należy jak najszybciej skorzystać z pomocy okulisty.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.