Candida auris – nowy patogen grzybiczy na szpitalnych termometrach

termometr pachowy
0

Niekontrolowane rozprzestrzenianie się grzybów Candida auris w placówkach opieki zdrowotnej, szczególnie na oddziałach intensywnej opieki medycznej (OIOM), może być powiązane ze sprzętem medycznym, takim jak termometry do ciała. Wyniki badań w tej sprawie przedstawiono na 28. Europejskim Kongresie Mikrobiologii Klinicznej i Chorób Zakaźnych (ECCMID) w Hiszpanii.

Naukowcy zbadali jedno z największych ognisk epidemicznych Candida auris. Wybuch nastąpił w oddziale intensywnej terapii Uniwersytetu Oksfordzkiego (NICU) w Wielkiej Brytanii. Podczas badania potencjalnego źródła epidemii choroby, naukowcy odkryli, że głównym źródłem rozprzestrzeniania się tego drożdżaka był sprzęt wielokrotnego użytku, służący do monitorowania pacjentów, taki jak termometry pachowe, używane do pomiaru temperatury ciała pacjentów.

 

Candida auris jest nowym patogenem (pierwszy przypadek opisano w japońskim szpitalu w 2009), co oznacza, że ​​jego obecność rośnie w populacji. Po raz pierwszy zaobserwowano go w Wielkiej Brytanii w 2016 r. podczas lokalnej epidemii w szpitalu kardiochirurgicznym Royal Brompton Hospital w Londynie, od tego czasu rozprzestrzenił się na 200 brytyjskich szpitali i zainfekował ponad 200 osób.

Najczęstszym źródłem zakażeń grzybami z  rodzaju Candida w Polsce jest gatunek Candida albicans. Coraz częściej z przypadków klinicznych izolowane są również inne gatunki, m.in. oporne na leki przeciwgrzybicze gatunki: Candida glabrata i Candida krusei, a także Candida parapsilosis czy Candida tropicalis. Nie ma doniesień o Candida auris w Polsce, ale nie można wykluczyć obecności tego grzyba również w polskich szpitalach.

Candida auris jest jednym z gatunków Candida, które mogą powodować kandydozę u ludzi. Kandydoza jest często nabywana w szpitalach przez pacjentów z osłabionym układem odpornościowym. C. auris może wywoływać inwazyjne kandydozy, w których zakażony jest krwioobieg (fungemia, kandydemia), centralny układ nerwowy i narządy wewnętrzne.

Przyczyny rozprzestrzeniania się Candida auris nie są dobrze znane, ale to badanie daje nadzieję na kontrolowanie wzrostu grzybów. Naukowcy odkryli, że badany grzyb był odporny na typowe leczenie. C. auris jest zazwyczaj oporny na wiele dostępnych leków, w tym mocne leki przeciwgrzybicze “ostatniej szansy”.

Dzięki badaniom laboratoryjnym, naukowcy byli w stanie przeanalizować informację genetyczną próbek grzybów i ustalić, że grzyby znalezione w sprzęcie pasują do próbek pacjentów. Wydaje się, że grzyby te były w stanie przetrwać na powierzchni wyposażenia szpitalnego, pomimo obowiązujących standardów higieny.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.