Bakteriofag AP-PA02 w terapii zakażeń pałeczką Pseudomonas aeruginosa

0

Firma biotechnologiczna Armata Pharmaceuticals opracowała nowego, genetycznie zmodyfikowanego bakteriofaga atakującego pałeczkę ropy błękitnej Pseudomonas aeruginosa. Bakteriofag potencjalnie miałby zastosowanie w terapii poważnych zakażeń układu oddechowego, głównie u pacjentów z mukowiscydozą.

Kompleks AP-PA02 składa się z mieszaniny komplementarnych bakteriofagów, które zapewniają zwiększoną skuteczność kliniczną w stosunku do opornych na antybiotyki różnych szczepów bakterii Pseudomonas aeruginosa.

Do badań skuteczności bakteriofagów firma użyła setek próbek zawierających bakterie Pseudomonas aeruginosa od zakażonych tym patogenem pacjentów z Europy i USA. W badaniach kompleks bakteriofagów AP-PA02 wykazywał dużą skuteczność w eliminacji bakterii Pseudomonas aeruginosa, oscylującą w granicach 90%.

Aktualnie trwa produkcja bakteriofagów w Marina del Rey w Kalifornii. Posłużą do badań klinicznych w USA. Firma zamierza złożyć wniosek o zgodę na badania kliniczne w Unii Europejskiej, w celu oceny bezpieczeństwo i tolerancji terapii z użyciem AP-PA02 u pacjentów z mukowiscydozą przewlekle zakażonych bakteriami P. aeruginosa.

Więcej o badaniach można przeczytać w artykule: https://link.springer.com/article/10.1007%2Fs15010-019-01319-0 oraz na stronie producenta.

 

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.