Ostatni dzwonek na podwyższenie zasiłku macierzyńskiego – decydujący termin już dziś!

0

Rodzice, którzy 26 kwietnia 2023 r. pobierali zasiłek macierzyński, mają ostatnią szansę na złożenie wniosku o przeliczenie świadczenia na wyższy poziom. Dzisiaj, 17 maja, mija ostateczny termin na złożenie takiego wniosku.

26 kwietnia bieżącego roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące zasiłków. Nowelizacja przepisów w Kodeksie pracy i w ustawie zasiłkowej wynika z wdrożenia dyrektywy unijnej “work life balance”. Wśród zmian, które wprowadziła, znalazło się podwyższenie zasiłku macierzyńskiego, dodatkowe 9 tygodni urlopu rodzicielskiego, a także zmiana zasad dotyczących urlopu opiekuńczego i ojcowskiego.

Od 26 kwietnia zasiłek macierzyński wynosi 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku za okres urlopu macierzyńskiego i 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku za okres urlopu rodzicielskiego. Jeśli ubezpieczona mama złoży tzw. długi wniosek o zasiłek macierzyński do 21 dni po porodzie albo przyjęciu dziecka na wychowanie, zasiłek będzie wynosił 81,5 proc. wymiaru za cały okres jego pobierania.

Rodzice, którzy na 26 kwietnia br. pobierali zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego, muszą złożyć wniosek o przeliczenie zasiłku, aby móc cieszyć się wyższym świadczeniem.

Wniosek o ustalenie zasiłku macierzyńskiego w nowej wysokości należy złożyć do płatnika zasiłku, czyli pracodawcy, zleceniodawcy lub ZUS-u. Jeśli zasiłek wypłaca pracodawca lub zleceniodawca, wniosek należy złożyć w formie pisemnej. Natomiast jeśli płatnikiem zasiłku jest ZUS, to wniosek można złożyć online przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS na formularzu POG.

Więcej informacji na temat procedury znajduje się na stronie ZUS: https://www.zus.pl/.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.